Taliban’a barış karşılığında siyasi parti olarak tanınma teklifi

  • 01 Mart 2018
  • 1.100 kez görüntülendi.
Taliban’a barış karşılığında siyasi parti olarak tanınma teklifi

Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani, Taliban’ın siyasi parti olmasını öngören bir barış planı açıkladı.

Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani, önce Taliban’la barış görüşmeleri yapıp, en nihayetinde bir siyasi parti olarak tanınmasını öngören bir barış planı açıkladı.

BBC Türkçe‘nin haberine göre Taliban’ın ABD’yle doğrudan müzakere çağrısı yapmasından günler sonra gündeme gelen plan, başkent Kabil’de 25 farklı ülkeden temsilcilerin katıldığı bölgesel barış konferansında açıklandı.

ABD Başkanı Donald Trump’ın daha saldırgan bir askeri strateji izlenmesi talimatından sonra Taliban son aylarda kentleri hedef almaya başlamış ve sivil kayıpları artmıştı.

‘AFGANİSTAN HÜKÜMETİNİ VE ANAYASASINI TANISINLAR’

Gani, “Bir ateşkes yapılmalı ve Taliban siyasi parti olarak tanınmalı ve güven arttırma süreci başlamalı” dedi ve Taliban’a seslenerek, “Şimdi karar sizin elinizde, barışı kabul edin ve bu ülkeye istikrar getirelim” diye konuştu.

Gani, karşılığında ise Taliban’ın Afgan hükümetini ve anayasasını tanıması gerektiğini belirtti. Bu koşul geçmişteki barış görüşmelerinde en önemli engellerden biri olmuştu.

Taliban’ın Pazartesi günü yaptığı yazılı açıklamada, 16 yıldan uzun süredir devam eden savaşa “barışçıl çözüm” bulmak için ABD’yle doğrudan görüşmelere açık oldukları belirtilmişti.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.