Trablus’un güney ve güneydoğusunda Libya ulusal birlik hükümeti ilerliyor

  • 27 Nisan 2019
  • 1.565 kez görüntülendi.
Trablus’un güney ve güneydoğusunda Libya ulusal birlik hükümeti ilerliyor

Libya’da milli birlik hükümati dün gece yayınladığı bildiride, hükümet güçlerinin Trablus’un güney ve güneydoğusunda ABD destekli Halife Hafter’in komutansındaki güçlere karşı ilerlemesini sürdürdüğünü bildirdi.

Bu arada Libya milli birlik hükümetine bağlı ordu komutanlarından Muhammed Kanunu, hükümet güçlerinin Trablus’un iki bölgesinde Hafter güçlerine yardım ve irtibat yollarının kesilmekte olduğunu söyledi.

Hafter güçleri son yıllarda Arabistan, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri’nin desteğiyle Libya’da sultasını sürdürürken general Hafter’in ABD’nin desteğini aldığı da açıkça görülüyor.

Bu arada Birleşmiş Milletler Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, Libya’nın başkenti Trablus ve çevresinde devam eden çatışmalar nedeniyle insani durumun kötüye gittiği uyarısında bulundu.

Dujarric, günlük basın brifinginde, Libya’da devam eden çatışmalar nedeniyle giderek kötüleşen insani duruma dikkati çekti.

Sivillerin yaşadığı bölgelere yönelik gelişigüzel roket saldırılarından derin endişe duyduklarını belirten Dujarric, “Trablus’ta devam eden ağır çatışmalar nedeniyle insani durum kötüye gidiyor. Yaklaşık 39 bin kişi yerinden edildi.” dedi.

Çatışmaların yaşandığı bölgelerde sivillerin elektrik kesintisi ve su sıkıntısı ile karşı karşıya kaldığını ifade eden Dujarric, sivillerin korunması ve insani yardımların yapılabilmesi için acil erişim çağrısında bulundu.

Hafter güçleri Trablus’u ele geçirmek için 4 Nisan’da saldırı başlatmış ama şu ana kadar bu güçlerin saldırıları geri püskürtülmüştür.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.