Trump Teröristlerle Savaşırsa Doğal Müttefiğimiz Olur

  • 16 Kasım 2016
  • 977 kez görüntülendi.
Trump Teröristlerle Savaşırsa Doğal Müttefiğimiz Olur

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, seçimler öncesinde söylediği gibi IŞİD’le mücadeleye odaklanması halinde ABD’nin 45. Başkanı Donald Trump’ın Şam’ın ’doğal müttefiği’ olacağını söyledi.

Portekiz devlet televizyonu RTP’ye röportaj veren Esad, ABD’li işadamının seçim öncesinde verdiği sözlerin arkasında durup durmayacağının bilinmediğini belirterek, “Onun (Trump) ne yapacağını bilemeyiz ama teröristlerle savaşırsa tabii ki müttefiğimiz olacak, Rusya’yla, İran’la ve birçok diğer ülkeyle olduğu gibi doğalından müttefiğimiz” dedi.

Trump’ın seçimler öncesinde ABD’nin Suriye’deki odağını IŞİD’le mücadeleye kaydıracağı yönündeki açıklamaları hatırlatılan Esad, şöyle devam etti:

“Bunin umut verici olduğunu söyleyebilirim, ama yerine getirebilir mi? Bu doğrultuda devam edebilecek mi? Yönetimdeki denge sağlayan unsurlar, ana akım medyanın ona karşı olması konusu ne olacak? Bunlarla nasıl başa çıkabilir? Bu yüzden onu yargılamak konusunda dikkatli davranıyoruz.”

Seçimlerden önce Wall Street Journal gazetesine konuşan Trump, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ı devirmek yerine IŞİD ile mücadeleye odaklanılması gerektiğini belirterek, “Suriye ile savaşılıyor, Suriye IŞİD ile savaşıyor ve IŞİD’den kurtulmak gerekiyor. Rusya şimdi Suriye ile müttefik ve bizim sayemizde güçlenen İran da. Biz kim oldukları konusunda hiçbir fikrimiz olmadan Suriye’ye karşı muhalifleri destekliyoruz” ifadelerini kullanmıştı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.