Tuğgeneral İsmaili: NATO Uçaklarının İran Hava Sahasını Kullanmaya Hakkı Yoktur.

  • 05 Ocak 2015
  • 865 kez görüntülendi.
Tuğgeneral İsmaili: NATO Uçaklarının İran Hava Sahasını Kullanmaya Hakkı Yoktur.

      İran İslam cumhuriyeti Ordusu Hatemul Enbiya (sav) hava savunma karargâhı komutanı, NATO uçakları gibi bir takım uçakların İran İslam cumhuriyeti hava sahanlığını kullanma hakkının olmadığını bildirdi.

 

      Alınan bilgilere göre İran İslam cumhuriyeti Ordusu Hatemul Enbiya (sav) hava savunma karargâhı komutanı Tuğgeneral Ferzat İsmaili, İran’ın İKAO aracılığı ile NATO ve müstekbir ülkelerin askeri uçaklarının İran İslam cumhuriyeti hava sahasını kullanmaya hakkının olmadığını bildirildiğini söyledi.

 

      100 Amerikan askerini taşıyan Afganistan’da bulunan İSAF’a ait uçağın geçen yıl Eylül ayında İran’a mecburi iniş yapmalarına de değinen General İsmaili, bu uçağın Fars ktörfezi mıntıkası ülkelerinden birine ait Boeng 737 tipi yolcu uçağı olduğunu ancak NATO tarafından kiralandığını ve kendini Airbus 300 olarak tanıttığını bildirdi.

 

      İran İslam cumhuriyeti Ordusu Hatemul Enbiya (sav) hava savunma karargâhı komutanı İran hava savunma sistemleri ve radarlarının İran sınırlarının dışında 100 ila 150 km.lik bir alanı dahi kontrol etme kabiliyetine sahip olduğunu belirtti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.