Türkiye’de açlık sınırı asgari ücreti geçti

  • 02 Ağustos 2023
  • 29 kez görüntülendi.
Türkiye’de açlık sınırı asgari ücreti geçti

Türkiye’de açlık sınırı asgari ücreti aştı.

Türkiye’de Asgari ücret cebe girmeden açlık sınırının altında kaldı. Türk-İş, temmuz ayı açlık sınırının, 11 bin 658 TL, yoksulluk sınırının 37 bin 974 TL’ye yükseldiğini duyurdu.

Evrensel gazetesinde çıkan habere göre  Asgari ücrete yapılan zam, işçinin eline geçmeden açlık sınırının altında kaldı. Temmuz ayında yapılan ara zamla 11 bin 402 TL’ye çıkan asgari ücret açlık sınırının altında kaldı. Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda işçiyi temsil eden ve ara zam oranına onay veren Türk-İş, temmuz ayında açlık sınırının 11 bin 658 TL’ye yükseldiğini duyurdu.

Gıda harcaması ile giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı ise (yoksulluk sınırı) 37 bin 974,10 TL’ye yükseldi.

Türk-İş’in açıklamasında, temmuzda yüksek oranda artan gıda fiyatları nedeniyle alım gücünde şiddetli bir kayıp yaşandığı vurgulandı ve şu ifadeler dikkat çekti:

“Türk Lirasının, yabancı para birimleri karşısında değer kaybetmesinin yanı sıra ÖTV düzenlemesinin de etkisiyle artan akaryakıt fiyatları, mesken ve dükkân kiraları, alım gücü kaybının temel nedenlerini oluşturdu. Türkiye, her türlü maliyet artışının fiyat geçişkenliğinin çok yüksek olduğu bu dönemde, enflasyonun ve kur politikasının yarattığı sürdürülmesi çok zor fiyatlama davranışının mutlaka tersine çevrilmesi gereken bir süreçtedir.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.