Türkiye’de Birileri İçin Hiçbir Şey İmkansız Değil: Urla Vilları..

  • 13 Şubat 2015
  • 861 kez görüntülendi.
Türkiye’de Birileri İçin Hiçbir Şey İmkansız Değil: Urla Vilları..

Geçen sene kamuoyunda gündeme gelen Urla ilçesi Zeytineli Köyü Hacılar Koyu’ndaki villalar ile ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Birinci derece doğal sit alanı kapsamından, inşaata izin veren 3’üncü derece sit alanına dönüştüğü için yargıya taşınan villalarla ilgili imar değişikliği yapıldı. Yapılan bu değişikliğin, Urla’daki villaların önündeki yasal engeli ortadan kaldırmak için olduğu iddia edildi.

Kamuoyunda Cumhurbaşkanının yaz tatilinde bir süre kaldığı villalar olarak tanınan Urla villalarıyla ilgili olarak geçtiğimiz sene bir çok tartışma yaşanmıştı. Süren tartışmalar sonrasında villaların bulunduğu alan, birinci derece doğal sit alanı kapsamından, inşaata izin veren 3’üncü derece sit alanına dönüştürüldü.

Yapılan bu değişiklikler de, çeşitli kurumlarca yargıya taşındı. Konuyla ilgili davaların İzmir 2’nci İdare Mahkemesi’nde halen devam ettiği belirtildi. Bu davalar devam ederken önemli bir gelişme yaşandı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, villaların yer aldığı tarım ve doğal sit alanı olan Zeytineli Köyü Hacılar Koyu için plan yaptı. Bakanlığın kararıyla 8 villanın da yer aldığı 1/5000’lik ve 1/1000’lik planlar askıya çıktı. Dün (çarşamba) askıya çıkarılan planlara göre, Urla Zeytineli Mahallesi Sarpdere Mevkii’ndeki 122 bin 470 metrekare alana sahip toplam 10 parsele ilişkin hazırlanan imar planı, bakanlıkça 22 Ocak’ta onaylandı.

Buna göre planda, toplam 122 bin 470 metrekarelik alanın, sadece 37 bin 720 metrekarelik bölümü tarım alanı olarak öngörüldü. 6 bin 220 metrekarelik alanın park olarak ayrıldığı planda, 39 bin 355 metrekarelik alan konut alanını yapıldı. Buna göre de, tartışılan vilların da bulunduğu evlerin, üzerindeki yasal tartışmaların sona ereceği öne sürüldü. SİT alanı değişikliğine dava açan avukatların, bu gelişme üzerine yeni bir dava açmaya hazırlandıkları ifade edildi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.