Türkiye’nin Irak büyükelçisi Irak dışişleri bakanlığına çağrıldı

  • 06 Aralık 2015
  • 772 kez görüntülendi.
Türkiye’nin Irak büyükelçisi Irak dışişleri bakanlığına çağrıldı

Türkiye ordusunun Irak topraklarına bir askeri bölük göndermesinin ardından Türkiye’nin Irak’taki büyükelçisi Irak dışişleri bakanlığına çağrıldı.

Irak hükümeti, Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisi Faruk Kaymakçı’yı, Musul’un Başika ilçesine asker gönderilmesi konusunda bilgi almak üzere dışişleri bakanlığına çağırdı ve Kaymakçı’ya Türk askerlerinin derhal Irak’tan geri çekilmesi talebi iletildi.

Irak Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ahmed Cemal imzasıyla yayınlanan açıklamada, “Türk askerleri Bağdat yönetiminin bilgisi olmadan Irak toprağına girmiştir. Irak, Türk askerlerinin varlığını düşmanca bir davranış olarak görüyor” denildi.

Türkiye’nin iki gün önce 130 Türk askerini, Musul yakınlarındaki Başika bölgesine gönderdiğini bildirmesinin ardından Türkiye bu girişimin koordine ile gerçekleştiğini bildirmiş ve bu yönde bir iddia bizzat Türkiye başbakanı Ahmet Davutoğlu tarafından yapılmıştı. Halbuki Irak cumhurbaşkanı Fuat Masum, bu girişimin uluslararası kanunları çiğneme manasına geldiğini bildirmiş ve itiraz etmiştir. Masum, Türkiye’nin bu girişiminin bölgenin daha fazla güvensizliğine neden olacağını bildirmiş ve derhal Türkiye’den Irak’tan çekilmesini istemiştir.

Irak başbakanı Haydar el’İbadi de, yayınladığı bildiride, Türk askerlerinin Irak’la koordine yapılmadan girdiğini bildirmiş ve Türkiye’den derhal askerlerini Irak’tan çekmesini istemiştir.

Irak Cumhurbaşkanı Fuad Masum ile Başbakan Haydar Abadi, bu hamleyi Irak’ın ‘egemenlik hakkına saldırı‘ olarak değerlendirdiler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.