UAEA, İran’ın yüzde 60 oranında zenginleştirmesini onayladı

  • 05 Eylül 2023
  • 20 kez görüntülendi.
UAEA, İran’ın yüzde 60 oranında zenginleştirmesini onayladı

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı dün bu örgütün üyelerine gönderdiği bir raporda, İran İslam Cumhuriyeti’nin yüzde 60 saflık seviyesinde uranyum zenginleştirme sürecini yavaşlattığını duyurdu.

Associated Press haber ajansı, UAEA’nın İran hakkındaki gizli raporunu ele geçirdiğini belirterek, bu raporda İran’ın yüzde 60 saflığa kadar zenginleştirilmiş uranyum rezervlerinin büyümesinin çok yavaş olduğu belirtti.

UAEA raporuna göre İran’da 121,6 kg’a kadar %60 oranında zenginleştirilmiş uranyum bulunuyor; bu da önceki istatistiklere göre çok daha yavaş bir büyüme anlamına geliyor.

Ajansın Mayıs ayındaki raporu, İran’ın %60’lık uranyum rezervlerinin 114 kg’ın biraz üzerinde olduğunu gösterdi, Şubat ayında ise aynı oran 87,5 kg idi.

Associated Press haber ajansı, İran’ın zenginleştirmeyi yavaşlattığını belirtirken, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın İran’ın nükleer programını izleme çabalarında başka sorunlar bildirdiğini iddia etti.

Ajans ayrıca bu raporda, İran’ın kısıtlamaları altında Şubat 2021’den bu yana güvenlik kamerası görüntülerine erişemediğini ve yalnızca Haziran 2022’den bu yana İsfahan şehrindeki tesis kameralarından kaydedilen verilerin mevcut olduğunu iddia etti.

İran her zaman tamamen barışçıl bir nükleer programa sahip olduğunu vurgulamıştır./

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.