Velid El’Muallim: Pompeo’nun Suriye’yi Kimyasal Silah Kullanmakla İtham Etmesi Büyük Yalandır

  • 28 Eylül 2019
  • 488 kez görüntülendi.
Velid El’Muallim: Pompeo’nun Suriye’yi Kimyasal Silah Kullanmakla İtham Etmesi Büyük Yalandır

Suriye Başbakan Yardımcısı Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı Velid Muallim, Amerika Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun geçen Mayıs ayında Lazkiye ilinde kimyasal saldırı düzenlenmesi konusundaki iddialarını yalanladı.

Muallim Sputnik Ajansına Pompeo’nun, Suriye Ordusunun kimyasal saldırı düzenlemesiyle ilgili açıklamalarının büyük bir yalandan ibaret olduğunu vurguladı.

Bu arada Rusya dışişleri bakan yardımcısı Sergey Vershinin de geçen cuma yaptığı açıklamada, Pompeo’nun iddialarının asılsız ve temelden yoksun olduğunu söylemişti.

Amerikan dışişleri bakanı Pompeo, New York’ta düzenlediği basın toplantısında, Suriye devletinin, 19 mayıs tarihinde İdlib’te klor gazı kullandığını iddia etti.

Bu arada Fransa dışişleri bakanı da, geçen cuma günü yaptığı açıklamada, Amerika’nın Suriye devleti aleyhindeki asılsız suçlamaları ve iddialarına destekler mahiyette açıklama yaptı.

İngiltere dışişleri bakanı Dominic Raab da, cuma günü yaptığı açıklamada ABD dışişleri bakanının sözkonusu  iddialarını tekrarladı.

Suriye devletinin kimyasal silah kullandığına dair yalan iddialar sürekli olarak Amerika ve müttefikleri tarafından Suriye topraklarına yönelik bombardımanlar için bahane olarak kullanılıyor.

Suriye yönetimi aleyhindeki bu gibi asılsız iddia ve suçlamalar, Suriye ordusunun  teröristlerin son üssü sayılan İdlib eyaletinde teröristler aleyhindeki başarılı operasyonlarının devamı sürecinde daha da artmış bulunuyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.