Yemen ‘de Özel Kuvvetler Komutanlığına Yemen Hizbullahına Mensup 3 Subay Atandı…

  • 15 Ocak 2015
  • 834 kez görüntülendi.
Yemen ‘de Özel Kuvvetler Komutanlığına Yemen Hizbullahına Mensup 3 Subay Atandı…

Yemen Cumhurbaşkanı Abdurrabbih Mansur Hadi’nin özel kuvvetlerin komutanlığına Yemen Hizbullahına mensup üç subayı tayin ettiği bildirildi.

Fransız haber ajansı, Yemen Cumhurbaşkanı A. Mansur Hadi’nin özel kuvvetlerin komutanlığına atadığı subayların eski Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih’e yakın olduklarına dair iddiaların da bulunduğunu bildirdi.

Haberde Cumhurbaşkanı Hadi tarafından özel kuvvet polislerinin komutanlığına atanan General Abdurrezzak el-Mervani’nin Ensarullah’a yakınlığıyla ünlü biri olduğu bildirildi.

Ensarullah’ın 21 Eylül devriminden sonra başkent Sana’daki nüfuzunu giderek arttırdığına dikkat çekilen haberde Cumhurbaşkanı Hadi’nin pazartesi gecesi de Albay Nasır el-Şavtabi adlı bir kişiyi özel kuvvetler operasyon dairesi başkanlığına atadığı bildirildi.

Haberde eski Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih’e yakınlığıyla bilinen Yayha Karkar’ın da bu polis gücünün konsey başkanlığına atandığı belirtilirken bu üst düzey görevlerde daha önce Islah Partisi’ne ve Cumhurbaşkanı Hadi’ye yakın isimlerin bulunduğu ifade edildi.

Cumhurbaşkanlığından çekilmesinden önce Ali Abdullah Salih’e bağlılığı ile bilinen Yemen özel kuvvetlerinin komutanları, Abdurrabbih Mansur Hadi’nin cumhurbaşkanı olmasından sonra değiştirilmişti.

Amerikan Hazine Bakanlığı Ali Abdullah Salih ile Ensarullah’ın iki liderini yaptırım listesine almıştı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.