Yemen Hizbullahı, Cumhurbaşkanlığı Sarayını Ele Geçirdiklerine Dair Haberleri Yalanladı…

  • 20 Ocak 2015
  • 869 kez görüntülendi.
Yemen Hizbullahı, Cumhurbaşkanlığı Sarayını Ele Geçirdiklerine Dair Haberleri Yalanladı…

Yemen Hizbullahı’nın siyasi kanadı Ensarullah Hareketi, cumhurbaşkanlığı sarayını ele geçirdiklerine dair haberleri yalanladı.

Lübnan’da yayımlanan el-Ahed gazetesine konuşan bir Ensarullah yetkilisi bazıları, kimi şahsiyetleri ve partileri destekleyerek Yemen’deki bunalımlı durumdan yararlanmaya çalıştığını söyledi.

Ensarullah Hareketi Lideri Abdulmelik Husi ise, Reuters’e yaptığı açıklamada Halk Komitelerinin cumhurbaşkanlığı sarayını ele geçirdiğine dair haberlerin doğru olmadığını belirterek, “Halk Komiteleri, silahların yağmalanmasını önlemek ve sarayı korumak için orada bulunuyor” dedi.

El Arabiya televizyonu, Husilerin başkent Sana’yı bütünüyle kontrol altına aldığını, Ensarullah’ın da cumhurbaşkanlığı sarayını ele geçirdiğini bildirmişti.

Ensarullah Hareketi’nin önceki gün Yemen Cumhurbaşkanı Abdurrabbih Mansur Hadi’nin Bürosunun Başkanı Ahmed Avad bin Mübarek’i, ulusal uzlaşma anlaşmasına darbe yapmaya çalışmakla suçlayarak tutuklamasının ardından Cumhurbaşkanlığı Muhafızları ile Ensarullah liderliğindeki Halk Komiteleri arasında çatışmalar başlamıştı.

Öte yandan BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon, bugün başkent Sana’da devam eden çatışmaları kınayan bir açıklama yaparak yetkilerin meşru otoritelere bırakılması çağrısında bulundu.

Suudi Arabistan liderliğindeki Körfez İşbirliği örgütü ise Yemen’deki gelişmelerle ilgili olarak olağanüstü toplanma kararı aldı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.