Yemen’in Aden Şehri Kimin Elinde ? Aden, Niçin Bu Kadar Önemli ? İşte Yanıtı . . .

  • 20 Temmuz 2015
  • 3.094 kez görüntülendi.
Yemen’in Aden Şehri Kimin Elinde ? Aden, Niçin Bu Kadar Önemli ? İşte Yanıtı . . .

Yemen Müslüman halkının kurtuluş ve bağımsızlık savaşının öncü gücü, Ensarullah hareketiyle halk direniş güçleri ve Yemen ordusu, Suudi Arabistan dikta rejiminin paralı askerleri ve gladyatörleri olan milis güçleri Yemen’in güneyindeki Aden ilinde ağır bir yenilgiye uğrattılar.

Suudi krallık rejiminin hava saldırıları desteğindeki Yemen’in kaçak ve gayri meşru eski cumhurbaşkanı Abdurrabe Mansur Hadi’ye bağlı paralı askerlerle tekfirci elkaide güçlerinin Salı günkü saldırıları Aden’de püskürtüldü.

Buna rağmen Suudi krallık rejimiyle kaçak Mansur Hadi medya gurupları, Aden’in Ensarullah’ın denetiminden kurtarıldığını, geçici hükümet bakanlarının Aden’e geçtiklerini iddia ettiler. Suudi Arabistan’ın Elarabiye kanalıyla Elcezire kanalı da Aden’in Mansur Hadi denetimine geçtiğini iddia ettiler. Fakat Yemen ordusuyla halk direniş güçleri ve Ensarullah hareketi yetkilileri cumartesi günü saldırgan güçleri defettiklerini, Aden uluslar arası hava alanını denetimlerine aldıklarını kaydettiler. Yemen halk hareketinin öncü gücü Ensarullah sözcüsü Muhammed Abdulselam, saldırgan düşman güçlerinin yenilgiye uğratıldıklarını, fakat Suudi Arabistan rejiminin bu yenilgiyi psikolojik savaş ve propaganda kampanyasıyla gizlemeye, kendini ve milis güçlerini başarılı gösterip, moral çöküntüsünü engellemeye çalıştığını söyledi.

Aden stratejik bir şehirdir. Bu şehre hakim olan güç, Yemen’deki siyasi ve ekonomik güç odaklarına da hakim olabilir ve Yemen’in kaderini belirleyebilir. Suudi krallık rejimiyle işbirlikçilerinin 4 aydan beri saldırıları etkisiz hale gelmiştir. Aden’i saldırganlar henüz işgal edemediler. Ensarullah halk hareketi başkent San-a’yı denetimi altına aldıktan sonra, Aden’e doğru hareket etmeye başladı. Bunun üzerine Aden’e kaçan, eski cumhurbaşkanı ve Yemen halk düşmanı Mansur Hadi, Suudi krallık rejimine sığındı ve Yemen’e karşı saldırıların başlatılmasını istedi. Suudi krallık rejimi de vahşi ve katliamcı hava saldırılarını başlattı.

Son 4 ayda Suudi krallık rejimi Amerika ve batılı ülkelerle gerici Arap rejimleri ve Türkiye hükümetinin desteğinde Yemen halkını katliamdan geçirmektedir. Bu ülkeyi yıkıp yakmaktadır. Suudi hanedan rejimiyle Mansur Hadi milis güçleriyle El-kaide teröristleri birlikte hareket edip, Adeni ele geçirmeye çalışıyorlar. Fakat Yemen halk hareketinin imhacı direnişiyle bozguna uğratılmaktadırlar. Buna karşılık Suudi Arabistan dikta rejimi Husi’lerin ve Yemen halkının direnişini kırdığını, Adeni ele geçirdiklerini, bu şehirde geçici bakanlar kurulunu topladıkları yalanını yayıp, moral güç kazanmaya çalışıyorlar. Fakat Yemenli Müslümanların katillerinin hiçbir değeri ve itibarı bulunmuyor. Psikolojik savaşlarla Yemen halk direnişinin bağımsızlık ve özgürlük mücadelesi bastırılamaz. Aden uluslar arası hava alanının Ensarullah güçlerince denetim altına alınması, Suudi saldırgan güçlerle paralı askerler ve elkaide teröristlerinin temizlenmesi, Suudi hanedan rejiminin Yemen’i işgal etme ve Husileri yalnızlığa itme ve sindirme girişimlerinin açık bir yenilgisi sayılıyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.