Zarif: Afganistan’ın terörist grupların cirit attığı ülkeye dönüşmesine izin verilmemesi gerek

  • 10 Aralık 2015
  • 739 kez görüntülendi.
Zarif: Afganistan’ın terörist grupların cirit attığı ülkeye dönüşmesine izin verilmemesi gerek

İRNA’nın bildirdiğine göre İran İslam Cumhuriyeti dışişleri bakanı Muhammed Cevad Zarif dün “İstanbul süreci-Asya Kalbi” 5. dışişleri bakanları toplantısında yaptığı konuşmada, Afganistan’ın terörist grupların cirit attığı ülkeye dönüşmesine izin verilmemesi gerektiğini belirtti.

Zarif, bazı ülkelerin kendi kısa vadeli çıkarları doğrultusunda radikalizm ve terörizmi bir yatırım olarak görmesinin esef verici olduğunu belirterek, onların aslında bu çokca denenmiş olan gerçekten gafil olduklarını ifade etti.

Günümüzde radikalizm, terörizm ve uyuşturucunun Afganistan, bölge ve dünyanın başlıca sorunları ve tehdit unsurları olduğunu ifade eden Zarif, maalesef söz konusu grupların Afganistan’daki etki alanlarını daha da genişletmekte olduğunu belirtti.

Dışişleri bakanı, İran İslam Cumhuriyetinin her zaman ve zor dönemlerde Afganistan halkı ve hükümetinin yanında olduğunu, onların mevcut hassas şartlarda ulusal vahdet hükümeti ile siyasi hayatlarında yeni sayfa açtıkları bir dönemde bu tutuma devam edileceğini söyledi.

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri bakanı Pakistan’a iki günlük ziyareti ardından dün akşam İslamabat’tan ayrılarak İran’a geri döndü.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.