Zarif ve Mogherini tarafından KOEP’in yürürlüğü ilan edildi

  • 17 Ocak 2016
  • 797 kez görüntülendi.
Zarif ve Mogherini tarafından KOEP’in yürürlüğü ilan edildi
İslami İran dışişleri bakanı Muhammed Cevad Zarif ve AB dış siyaset sorumlusu Federico Mogherini, yayınladıkları ortak bildiride 16 Ocak tarihini nükleer anlaşma olarak bilinen Kapsamlı ortak eylem planının yürürlüğe girdiği tarih olarak duyurdular.

Tarafların ortak yayınladığı bildiride, İran ve 5+1 grubu arasında varılan kapsamlı ortak eylem planının üzerinden 6 ay geçtiği ve tarafların bu sürecin sonunda KOEP’in yürürlüğe geçirilmesi konusunda 16 Ocak 2016 tarihi üzerinde anlaştıkları bildirildi.

Ortak bildiriye göre, İran taahhütlerini yerine getirirken, 16 Ocak tarihi itibariyle nükleer faaliyetlerle ilgili olarak bu zamana kadar yürütülen İran aleyhindeki mali, iktisadi ve çok boyutlu yaptırımların kaldırıldığı ve Avrupa Birliği’nin de (ABD; Rusya, İngiltere, Fransa, Çin, Almanya) İran’la barışçı nükleer enerji konusunda KOEP işbirliği yapacağı kaydedildi.

BM Güvenlik Konseyinin 2231 sayılı KOEP’i teyit ettiği bildirisine göre, bundan sonra nükleer silahların yayılmasını önleme anlaşması NPT’ye göre İran’ın nükleer faaliyetlerinin hukuki boyutu ele alınacak ve böylece İran aleyhindeki 2006, 2007, 2008, 2010 ve 2015’te alınan bütün bildiriler de son bulmuş olacak.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.