Zarif: Yükümlülüklerini yerine getirme sırası artık dünyada

  • 09 Mayıs 2019
  • 703 kez görüntülendi.
Zarif: Yükümlülüklerini yerine getirme sırası artık dünyada

Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif Moskova’da gazetecilere yaptığı açıklamada, Tahran’ın dünyaya kendi yükümlülüklerini yerine getirdiğini kanıtladığını, artık dünyanın İran’a karşı kendi yükümlülüklerini yerine getirmesi gerektiğini belirtti.

Bakan Zarif İran’ın Moskova Büyükelçiliği’nde gazetecilere yaptığı açıklamada, geçen bir senede İran’ın ABD’nin nükleer anlaşmayı yok etme çabaları karşısında her daim uluslararası yükümlülüklerine bağlı kaldığını ifade etti.

Washington’un baskı, tehdit ve zorbalık ile nükleer anlaşma çerçevesinde İran’ın nükleer faaliyetlerine engel olmaya çalıştığını söyleyen Zarif, İran’ın şimdiki aşamada zenginleştirilmiş uranyum ve ağır su rezervleri ile ilgili kısıtlamalarına uymak için kendini yükümlü görmediğini vurguladı.

Bakan Zarif, İran’ın bu girişimlerinin Tahran’ın nükleer anlaşmadan çekilmesi anlamına gelmediğini, İran’ın bu girişiminin nükleer anlaşmanın diğer üyeleri için 60 günlük bir fırsat sunduğunu kaydetti.

Bakan Zarif bugün ayrıca attığı twitte Avrupa Birliği ve 3 Avrupa ülkesinin nükleer anlaşmanın bekası için sorumluluk üstlenmeleri gerektiğini belirterek, İran’ın seçiminin güvenilir aktörlerle yapıcı işbirliği olduğunu belirtti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.