Zarif’ten ABD’ye nükleer anlaşma ile ilgili tepki

  • 14 Aralık 2016
  • 933 kez görüntülendi.
Zarif’ten ABD’ye nükleer anlaşma ile ilgili tepki

İran dışişleri bakanı Muhammed Cevad Zarif. Amerika’nın nükleer anlaşma karşısında taahhütlerini yerine getirmemesiyle ilgili olarak Avrupa Birliği’nin dış siyaset sorumlusu Federico Mogherini ile yazışmalarının olduğunu söyledi.

İRNA’nın haberine göre, Zarif, Amerika’nın İran aleyhinde yaptırımları 10 yıllığına uzatma kararıyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, ”bu yaptırımların uzatılması nükleer anlaşmanın çiğnenmesidir ve bu durum İran’ın nükleer anlaşmayla ilgili kanuni süreçleri takip etmesine sebep olacaktır ve ayrıca İran cumhurbaşkanı da diğer yollardan da istifade edilmesine vurgu yapmıştır” dedi.

Bu arada İran Cumhurbaşkanı, nükleer anlaşmanın ABD tarafından ihlali doğrultusunda her hangi bir karar alması durumunda Dışişleri Bakanı ve Atom Enerjisi Kurumu Başkanı’na iki ayrı mektup göndererek mukabele direktifi verdi.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif ve Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Ali Ekber Salihi’ye gönderdiği ayrı ayrı mektuplarda ABD Hükümeti’nin nükleer anlaşmaya ilişkin yükümlülüklerini ihmal etmesi ve son zamanlarda anlaşmanın ihlali olarak sayılan “ISA” yasasının uzatılması doğrultusunda, Yüksek Milli Güvenlik Konseyi ve Nükleer Anlaşma Denetleme Heyeti’nin yönergelerinin uygulanması için Dışişleri Bakanlığı’na bu anlaşmanın ihlaliyle ilgili, gerekli uluslararası ve hukuki takip işlemlerinin sağlanması ciddiyetle emrediliyor.

Ayrıca İran Atom Enerjisi Kurumu’nun da bu yönde, İran İslam Cumhuriyeti’nin uluslararası yükümlülükleri çerçevesinde barışçıl nükleer programının alttaki görevler kapsamında geliştirilmesine çalışması  emrediliyor.

Bilindiği gibi Amerikan senatosu son samanlarda İran’a yönelik kongerenin yaptırım kararını hiç bir ret oyu olmaksızın 99  evet oyuyla  kabul etmişti. Bu kanun tasarısı uyarınca İran yaptırımları ABD tarafından 2026 yılına kadar devam edecek.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.