Zarif’ten Blinken’e cevap: Nükleer Anlaşma’nın 36.maddesini okuyun

  • 08 Haziran 2021
  • 381 kez görüntülendi.
Zarif’ten Blinken’e cevap: Nükleer Anlaşma’nın 36.maddesini okuyun

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı, İran’ın Nükleer Anlaşma’ya geri dönmek isteyip istemediğinin net olmadığını söyleyen Amerikalı mevkidaşının iddiasına cevap olarak; ”Anlaşma’nın 36. maddesini okuması ve incelemesi yeterlidir” dedi.

Fars Haber Ajansı’na göre, İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, ABD’li mevkidaşının nükleer anlaşmanın tamamen yeniden başlatılması için gerekli tedbirlere ilişkin iddialarına tepki gösterdi.

Geçtiğimiz saatlerde,  ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken, Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi’nde, ABD’nin nükleer anlaşmayı ve BM’yi ihlal etmesine bakmaksızın  ”henüz İran’ın nükleer anlaşmaya dönüp dönmemesi konusunda net bir tutum görmüyoruz” şeklinde iddiada bulundu.

ABD Dışişleri Bakanı’nın açıklamalarına tepki gösteren Muhammed Cevad Zarif,mevcut  ABD yönetiminin Trump ve eski dışişleri bakanı Mike Pompeo’nun politikalarından vazgeçmeye hazır olup olmadığının henüz net olmadığına dair tweetten açıklama yaptı.

İran dışişleri bakanı Twitter’da şunları yazdı: “ABD başkanı ve Blinken’in, Trump ve Pompeo’nun “maksimum baskı” politikasını terk etmeye ve ekonomik terörizmi pazarlık için koz olarak kullanmayı bırakmaya hazır olup olmadıkları hala belirsiz. İran Nükleer Anlaşma’ya bağlı. Sadece 36. paragrafı okuyun. Yön  değiştirmenin zamanı geldi.”

ABD’nin Nükleer Anlaşma’dan  tek taraflı ve yasadışı olarak çekilmesinin ardından İran, anlaşmanın diğer taraflarının yükümlülüklerini yerine getirmesi koşuluyla nükleer anlaşmayı sürdürmeye çalıştı, ancak Avrupalılar güvence altına almak için vaat ettiklerini pratikte uygulamada başarılı olamadılar.

İran İslam Cumhuriyeti Yüksek Ulusal Güvenlik Konseyi de, ABD’nin nükleer anlaşmadan çekilmesinin yıldönümü olan 8 Mayıs 2019’da, İran’ın anlaşmanın  26. Madde kapsamındaki yükümlülüklerini kademeli olarak azaltacağını duyurmuştu. Bu durum başta ABD olmak üzere Batılıları son derece rahatsız etti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.