Zengene: İran OPEC’in petrol üretimi konusunda her türlü kararından müstesna tutulmalıdır

  • 06 Aralık 2018
  • 979 kez görüntülendi.
Zengene: İran OPEC’in petrol üretimi konusunda her türlü kararından müstesna tutulmalıdır

İslami İran petrol bakanı Bijen Namdar Zengene İrna’ın her daim OPEC’in petrol piyasasının istikrarı yönündeki kararları ve tutumlarını desteklediğini, ancak İran’ın yaptırımlara tabi olduğu sürece petrol üretimi konusunda herhangi bir anlaşmaya katılmayacağını söyledi.

Viyana’da yapılacak OPEC’in 157. Oturumunun arifesinde açıklamada bulunan Zengene, petrol üretiminin azalması konusunda çeşitli öneriler gündemde olduğu, ancak İran’ın petrol üretimi konusunda alınacak her türlü karardan müstesna tutulması gerektiğini belirtti.

Amerika’nın İran konularındaki özel temsilcisi Brian Hook’un Viyana’da bazı OPEC üyeleri ile görüşmesinin profesyonel olmayan ve müdahaleci olay olduğunu kaydeden Zengene, ‘’Eğer Hook Amerika’nın OPEC’e üye istemi için Viyana’ya gelmişse ve bundan dolayı OPEC üyeleri ile görüşüyorsa bu incelenebilir. Bunun aksi durumda Hook profesyonel olmayan ve müdahaleci bir yol izlemektedir. OPEC, Amerika’nın enerji bakanlığının bir bölümü değildir ve o ülkeden emir almaz. ‘’ dedi.

OPEC’in 175. Oturumu Perşembe günü OPEC’in Viyana’daki daimi temsilciliğinde yapılacaktır.İran Petrol Bakanlığı internet sitesinde yapılan açıklamada toplantıda bazı üyelerin en az bir milyon varil petrol üretiminde kısıtlamaya gitmeyi önerecekleri belirtildi.OPEC üyeleri 30 Kasım 2016 oturumunda üretim miktarını bir milyon 200 bin varil azalması yönünde karar alarak üretim miktarını 32 milyon 500 bin varilde tutmayı kararlaştırdılar.Daha sonra OPEC üyesi olanlar ve olmayan petrol üreticisi ülkeler yaptıkları toplantıda OPEC üyesi olmayan ülkelerin 600 bin varil günlük petrol üretim kısıtlamasına gitmeyi kararlaştırdılar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.