AB Myanmar ordusuna yaptırım kararı alınmasını istedi

  • 27 Şubat 2018
  • 1.209 kez görüntülendi.
AB Myanmar ordusuna yaptırım kararı alınmasını istedi

AB Konseyi Myanmar ordusu ve güvenlik güçleri tarafından işlenen tecavüz ve cinayet dahil tüm sistematik insan hakları ihlallerini kınıyor.

Avrupa Birliği (AB), Myanmar’ın Arakan eyaletindeki Müslümanların durumunun ciddiyetine dikkati çekerek, Myanmar ordusu ve güvenlik güçleri tarafından işlenen insan hakları ihlallerini kınadı.

AB Konseyi’nden yapılan yazılı açıklamada, Myanmar hükümetine yerlerinden edilen kişilere ülkelerine dönmeleri için gerekli güvenli koşulları oluşturması çağrısında bulunuldu.

Arakan eyaletindeki durumun ciddiyetini koruduğu belirtilen açıklamada, “AB Konseyi, Myanmar ordusu ve güvenlik güçleri tarafından işlenen tecavüz ve cinayet dahil olmak üzere tüm sistematik insan hakları ihlallerini kınıyor.” ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, AB Konseyi’nin AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini’ye derhal Myanmar’a yönelik mevcut silah ve teçhizat ambargosu ve insan hakları ihlallerinden sorumlu üst düzey askeri yetkililere yönelik kısıtlayıcı tedbirleri genişletmesi için çağrıda bulunduğu da kaydedildi.

Birleşmiş Milletler de, Myanmar ordusunu  bu ülkenin batısında  yer alan Rahin eyaletinde soykırım yapmakla suçladı.

Myanmar’da 25 ağustos 2017 tarihinden itibaren Myanmar ordusu ve radikal budistlerin müslümanlara yönelik düzenledikleri sistematik saldırı ve cinayetlerde bu zamana kadar binlerce müslüman öldü ve yaralandı ayrıca yüzbinlerce müslüman da canını korumak için Bangladeş’e sığındı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.