ABD-Hindistan Başkanları Ortak Basın Toplantısı Düzenledi…

  • 26 Ocak 2015
  • 698 kez görüntülendi.
ABD-Hindistan Başkanları Ortak Basın Toplantısı Düzenledi…

ABD Başkanı Barack Obama, ABD ve Hindistan’ın, sivil nükleer enerji anlaşması konusunda “dönüm noktasına” ulaştıklarını söyledi.

Hindistan’a ziyaret eden ABD Başkanı Obama ve Hindistan Başbakanı Narendra Modi başkent Yeni Delhi’de ortak basın toplantısı düzenledi.

Obama, “Sivil nükleer enerji anlaşmasının uygulanması konusunda çok önemli ilerlemeler kaydettik. Sivil nükleer işbirliği, ilişkilerimizi geliştirmek için önemli bir adım” diye konuştu.

Hindistan ile ilişkileri geliştirmenin, ABD yönetiminin öncelikleri arasında olduğunu vurgulayan Obama, “Hindistan’daki hava kalitesini artırmak için yeni bir ortak program başlatıyoruz” dedi.

ABD Başkanı Obama, ayrıca Hindistan’ı BM Güvenlik Konseyi’nin daimi üyesi olarak görmek istediklerini ifade etti.

Modi de iki ülke arasında 2008’de imzalanan nükleer anlaşmayı faaliyete geçirme konusunda her iki ülkenin önemli adımlar attığını belirtti.

Modi, “Bizim ilişkilerimizin en önemli unsuru olan sivil nükleer enerji anlaşması, yeni ekonomik fırsatlar yarattı ve temiz enerji için seçeneklerimizi artırdı. 2008’de imzaladığımız anlaşmadan sonra, kanunlarımız ve yasal yaptırımlarımızla uyum içerisinde önemli bir ekonomik işbirliğine doğru ilerliyoruz” diye konuştu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.