ABD-İsrail Arasındaki “Stratejik Ortaklık Yasası” Onaylandı!!

  • 21 Aralık 2014
  • 678 kez görüntülendi.
ABD-İsrail Arasındaki “Stratejik Ortaklık Yasası” Onaylandı!!

ABD Başkanı Barack Obama, İsrail’i ‘önemli stratejik ortak’ olarak niteleyen yasayı onayladı. Kanun, İsrail’in ihracatını hızlandırmaya ilişkin ticari statüsünü geliştirmek, enerji, su mühendisliği, Ar-Ge konularında işbirliği ve Yahudi Devleti’ne ABD’den silah ve askeri teçhizat yerleştirilmesine yönelik yetki genişletilmesi gibi konuları içeriyor.

İsrail ile ABD arasındaki ilişkileri geliştirmeyi amaçlayan yasa tasarısı geçtiğimiz eylül ayında Senato’da kabul edilmiş, Aralık ayı başında ise Temsilciler Meclisi’nde kabul edilerek imzalanması için Obama’ya gönderilmişti. Obama, tasarıyı onayladı ve böylece İsrail, ABD’nin stratejik ortağı oldu.

İsrail’in başlıca stratejik ortak ilan edilmesi daha önceleri belirlenen ‘başlıca NATO dışı ortak’ statüsünün yükseltilmesi anlamına geliyor. Kanun, İsrail için önümüzdeki on yıla yönelik uzun vadeli güvenlik garantileri içeriyor. Bunlar arasında 200 milyon dolarlık askeri mühimmatın 1,8 milyar dolara çıkartılması gibi birçok askeri proje yer alıyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.