ABD’de binlerce kişi sokaklarda

  • 14 Aralık 2014
  • 1.124 kez görüntülendi.
ABD’de binlerce kişi sokaklarda

Washington ve New York’ta binlerce kişi, son beş ayda üç siyahın beyaz polislerce öldürülmesini protesto etmek için buluştu.

Genç Siyah Kuruluşları, Ferguson’da Mike Brown ile New York’ta Eric Garner ve Akai Gurley’in beyaz polisler tarafından öldürülmesini protesto ediyor.

Sosyal medyada New York’ta milyonların yürüyüşü adıyla çağrıda bulunan organizatörler, gösteri polisin siyahlara karşı ‘ölçüsüz davranışlarına’ dikkat çekmeyi amaçlıyor.

Gösteriler eş zamanlı olarak New York ve Washington kentlerinde gerçekleşiyor. ‘Öfke Günü’ adını verdikleri eylem için göstericiler Washington’da Square Park’ta, New York’ta ise Manhattan’a yürüyor.

New York’ta toplanan tepkili kalabalık, Garner ve Brown’u öldüren polislerin yargılanmasını  gerekli görmeyen jüri heyetini eleştiren sloganlar atıyor.

Protestolar, 43 yaşındaki siyah Amerikalı Garner’ı boğazını sıkarak gözaltına alınırken ölümüne neden olan polisin aklanmasının ardından yeniden hız kazanmıştı.

Amatör video kaydındaki görüntülerde, astım hastası olan Garner’ın boğazını sıkarak kelepçe takıp gözaltına almaya çalışan polislere ölümünden hemen önce defalarca “Nefes alamıyorum” dediği görülmüştü.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.