ABD’den Uluslararası Camiaya İran Çağrısı

  • 14 Ağustos 2020
  • 1.357 kez görüntülendi.
ABD’den Uluslararası Camiaya İran Çağrısı
ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Washington yönetimi İran’a dayatılan silah ambargosunun uzatılmasından emin olmak istediğini belirtti.
Amerika Dışişleri Bakanı Pompeo bir kez daha İran’a dayatılan silah ambargosu ile ilgili tutumuna işaretle uluslararası camia İran’a dayatılan silah ambargosunun sona ermesine engel olmak için birlik olması gerektiğini ileri sürdü.
Pompeo, Avrupa ülkeleri için İran’ın silah elde etmesine destek vermeleri yönünde hiç bir sebep bulunmadığını vurguladı.
Pompeo ayrıca Amerika’nın BM güvenlik konseyine sunduğu kararname taslağı Rusya ve Çin’in vetosu ile karşılaştığı takdirde Amerika BMGK’nın 2231 sayılı kararnamesi gereği yaptırımları yeniden uygulama hakkını elde edeceğini iddia etti.
Pompeo 2231 sayılı kararnamede öngörülen tetik mekanizmasına işaret ederken, başta Avrupa ülkeleri olmak üzere birçok ülke Amerika’nın bu yorumunu reddediyor.
BM güvenlik konseyinin 2231 sayılı kararnamesine göre İran’a dayatılan silah ambargosu 18 Ekim 2020’de sona eriyor.
Amerika ise bunu engellemeye çalışıyor; ancak Çin, Rusya ve hatta Amerika’nın Avrupalı müttefikleri beyaz sarayın bu girişimine karşı çıkıyor.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.