ABD’li Bir Şirket, Rusya’dan 60 Roket Motoru Aldı…

  • 16 Ocak 2015
  • 889 kez görüntülendi.
ABD’li Bir Şirket, Rusya’dan 60 Roket Motoru Aldı…

ABD, Ukrayna krizinden dolayı Rusya’ya ekonomik yaptırım uyguluyor ve diğer ülkelere de yaptırım uygulaması yönünde baskı yapıyor. Ancak yaptırımlara rağmen, ABD’li bir şirket Rusya’dan RD-181 tipi 60 roket motoru alıyor. Rus roket motoru üreticisinin ABD’li firmaya satacağı roketlerin toplam maliyeti bir milyar doları buluyor.
Rusya’nın roket motoru üreten NPO Energomash isimli firması, ABD’li Orbital Science isimli şirketle 60 roket motoru kapsayan aşamalı bir anlaşma imzaladı. Anlaşma üç aşamadan oluşuyor ve her 20 motor için ayrı birer anlaşma imzalanıyor. İlk 20 motor için anlaşmanın hali hazırda taraflar arasında imzalandığı ve Rus üreticinin anlaşma çerçevesinde ilk 20 motoru üretmeye başladığı belirtiliyor. Üretile motorlardan ilk ikisinin önümüzdeki haziran ayında ABD’li şirkete teslim edileceği belirtiliyor.
Rus Energomash şirketi, dünyanın önde gelen roket motoru üreticileri arasında yer alıyor. Şirketin 60 roket motoru için ABD’li şirketten bir milyar dolar alacak. Ancak bu rakam sadece roket motorlarının üretimini kapsamıyor. Rus şirketi, motorların montajını ve bakımını da kendi ekibiyle gerçekleştirecek. Ayrıca, ABD’li şirket çalışanlarına motorları kullanma konusunda da eğitim verecek. ABD’li şirketle Rus üretici arasındaki anlaşmanın 15 ile 25 yıllık bir süre boyunca devam edeceği ifade ediliyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.