Ak Saray İnşaatında Yaşanan Ölüm Faciası Sır Gibi Saklandı.

  • 22 Aralık 2014
  • 772 kez görüntülendi.
Ak Saray İnşaatında Yaşanan Ölüm Faciası Sır Gibi Saklandı.

Ak Saray inşaatı sırasında iskeleden düşerek hayatını kaybeden işçi Savaş Oğuz’un ağabeyi Suat Oğuz, “İnşaatta yasaya uygun hiçbir önlem alınmamıştı” dedi. Kardeşinin ihmal kurbanı olduğunu anlatan Oğuz, “Cumhurbaşkanı arayıp başsağlığı bile dilemedi” açıklamasında bulundu.

Ak Saray inşaatında çalışan işçi Savaş Oğuz’un ölüm haberi 3 Mart 2014 günü duyulmuştu. Sır gibi saklanan ölüm haberi üzerine Muhalefet Partileri devreye girmiş ve olay TBMM gündemine taşındıktan sonra İktidar Partisi olayı doğrulamak durumunda kalmıştı. Kardeşini Ak Saray inşaatında kaybeden ağabey Suat Oğuz, olayı medyaya anlattı.

Dış cephe kaplama ustası olan Savaş Oğuz’un ağabeyi Suat Oğuz, Ak Saray inşaatındaki iskelede güvenlik önlemi olmadığına dikkat çekerek iskelelerde çelik halat, file ya da korkuluk bulunmadığını belirtti. Suat Oğuz, “İnşaatta yasaya uygun hiçbir önlem alınmamıştı” dedi.

Kardeşinin ihmal kurbanı olduğunu vurgulayan Suat Oğuz, “Cumhurbaşkanı ve Başbakanımız arayıp bir başsağlığı bile dilemedi” diye konuştu.

‘GECE GÜNDÜZ ÇALIŞILIYOR’

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş, 24 Mart 2014 günü AK Saray inşaatında gizlenen işçi ölümüne ilişkin şu açıklamayı yapmıştı: “Başbakanlık Hizmet binası alanında tarihi sit statüsünün kaldırılmasına ilişkin açtığımız davada iptal kararı 17 Şubat’ta veriliyor. 3 Mart’ta bize tebliğ edildi. AOÇ Aksaray binasında 3 Mart’ta saat 18.50 itibarıyla adı Savaş Oğuz olan 27 yaşında bir işçinin inşaattan düşüp öldüğü duyumunu aldık. Kararlar verilmişken Savaş Oğuz niye orada çalışmaktadır. Gece gündüz çalışılması ve binanın yetiştirilmesi istendiği için çalıştırıldığı duyumları bize geldi. Rönesans Holding’in taşeron firması olarak çalışan Kontürser Alüminyum firmasını da açıklama yapmaya davet ediyoruz” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.