Eski ABD Başkan Yardımcısı: İşkencecilere Nişan Verilmeli…

  • 15 Aralık 2014
  • 1.311 kez görüntülendi.
Eski ABD Başkan Yardımcısı: İşkencecilere Nişan Verilmeli…

Eski ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney, CIA’nın 11 Eylül saldırılarından sonra terör şüphelilerine yönelik gözaltı ve işkence içeren programının amacına ulaştığını belirterek, işkencecilere nişan verilmesi gerektiğini söyledi.
Bush döneminde ABD başkan yardımcılığı görevinde bulunan Cheney, NBC televizyonunda katıldığı programda CIA’nın işkence raporuna ilişkin soruları yanıtladı.
Cheney, 11 Eylül saldırıları sonrası terör şüphelilerine yönelik CIA’nın işkence yapmaktan “çok dikkatli şekilde kaçındığını” savunarak 2001 yılındaki terör saldırılarında Amerikan vatandaşlarının ölümüyle saldırı şüphelilerine dönük uygulanan sorgulama taktikleri arasında “mukayese” edilemeyeceğini ifade etti. İşkenceyi “El-Kaide teröristlerinin 11 Eylül’de 3 bin Amerikalıya yaptıkları” olarak tanımlayan Cheney, “Bununla bizim güçlendirilmiş sorgulamaya istinaden yaptıklarımız mukayese edilemez” diye konuştu.
İstihbarat kurumunun aşırı sorgulama tekniklerini içeren raporunun arkasında duran Cheney, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Amacımıza ulaştığımız müddetçe benim bir problemim olamaz ve hedefimiz 11 Eylül’ü gerçekleştirenlerin yakalanması ve ABD’ye yönelik diğer çok ölümlü saldırıların önlenmesiydi. Hazırlandık ve yaptık. Programa ilişkin başkandan ve adalet bakanlığından yetki aldık. Program işe yaradı, 13 yıl boyunca başarılı oldu. ABD’ye dönük çok sayıda kişinin ölümüne neden olacak diğer saldırıları önledik. Bin Ladin’i ele geçirdik, 11 Eylül’den sorumlu olan örgütün üst düzey kötü insanlarını yakaladık. Bunu şimdi yine yapardım.”
Cheney, sorgulama tekniklerini yürütenlerin övülmesi gerektiğini ileri sürerek, “Onlara nişan verilmeli” ifadesini kullandı.
İstihbarat elde edinmek adına şüphelilere uygulanan makattan su verme yönteminin doğru olup olmadığının sorulması üzerine Cheney, bu yöntemin sorgulama programının bir parçası olmadığına işaret ederek, “bu yöntemin tıbbi nedenlerden dolayı yapıldığına inandığını” belirtti.
Cheney, dönemin başkanı George W. Bush’un, CIA tarafından terör şüphelilerine yapılan sorgulama tekniklerinden haberdar olduğunu kaydetti. Cheney, “Bu adam bizim ne yaptığımızı biliyordu. Yetkiyi o verdi, o onayladı” diye konuştu.
ABD Senatosu İstihbarat Komitesi tarafından kamuoyuyla paylaşılan işkence raporunun hatalı olduğunu savunan Cheney, “Komite, programda yer alan hiç kimseyle konuşmadı” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.