Irak Başbakanı Haydar el-Abadi Kuveyt’i Ziyaret Etti…

  • 21 Aralık 2014
  • 808 kez görüntülendi.
Irak Başbakanı Haydar el-Abadi Kuveyt’i Ziyaret Etti…

Resmi temaslarda bulunmak üzere Kuveyt’i ziyaret eden Irak Başbakanı Haydar el-Abadi, muhataplarıyla “ülkesi ve bölgedeki IŞİD tehdidi”ni görüştü.
Irak Başbakanlık Ofisi’nden yapılan yazılı açıklamada, Abadi’nin ilk olarak, başkentin güneyindeki El-Beyan Sarayı’nda Kuveyt Emiri Şeyh Sabah el-Ahmed el-Cabir es-Sabah ile bir araya geldiği belirtildi.
Görüşmede, IŞİD gibi Irak ve bölgede etkin olan örgüt tehlikesinin yanı sıra, iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi ve bu yönde atılacak adımlar ele alındı.
Abadi, Kuveyt Emiri’ne, Irak’ın komşu, bölge ve diğer ülkeler ile ortak işbirliği, karşılıklı saygı, destek ve iç işlerine karışılmaması temelinde ayrıcalıklı ilişkilere sahip olduğunu belirterek, “İki kardeş halkın çıkarlarına hizmet edilmesi için Kuveyt ile bütün alanlarda ortak işbirliğinin arttırılması” çağrısında bulundu.
“IŞİD çetelerinin sapkın fikirlerini ortadan kaldırmak için bölge ülkelerinin yardımlaşmasının önemli” olduğunu vurgulayan Irak Başbakanı, “IŞİD’in bütün bu ülkeler için tehlike oluşturduğunu” savundu.
Abadi daha sonra Kuveyt Meclis Başkanı Merzuk Ali el-Ganim ile bir araya geldi.
Başkentteki Meclis binasında gerçekleşen görüşmede “Irak ile bölgede güvenlik ve siyasi alanda yaşanan son gelişmeler, IŞİD tehlikesi ve çeşitli alanlarda işbirliği” konuları ele alındı.
Abadi, “Irak’a verdiği destekten ötürü Kuveyt’e şükranlarını” ifade ederken, Kuveyt Meclis Başkanı Ganim de “düşmanlarının ortak olduğuna işaret etti ve terörün herhangi bir din, mezhep veya inanç ile bağlantılı olmadığını” dile getirdi.
Irak Başbakanı Haydar el-Abadi, IŞİD’e karşı mücadele konusunda destek sağlamak için düzenlediği dış ziyaretler kapsamında bu sabah Kuveyt’e gelmişti. Abadi’nin Kuveyt ziyareti göreve geldiği eylül ayından bu yana bu ülkeye gerçekleştirdiği ilk ziyaret olma özelliği taşıyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.