Irakçi: İran’a karşı yaptırım, yenilmiş bir tecrübedir

  • 27 Mayıs 2019
  • 494 kez görüntülendi.
Irakçi: İran’a karşı yaptırım, yenilmiş bir tecrübedir

İran İslam cumhuriyeti dışişleri bakanı siyasi işlerden sorumlu yardımcısı Umman dışişleri bakanı ile görüşmede, İran’a karşı yaptırım siyasetinin yenilmiş bir tecübe olduğunu, defalarca denendiğini söyledi.

Dışişleri bakan yardımcısı Abbas Irakçi dün Umman dışişleri bakanı Yusuf bin Alevi ile Maskat’ta yaptığı görüşmede Tahran’ın bölgede gerginlik istemediğine işaretle, yaptırımların sona ermesi ve tüm bölge ülkelerinin ekonomi işbirliği çıkarlarından yararlanmanın, batı Asya bölgesinde huzur ve istikrararın garantisi olduğunu belirtti.
Irakçi İran’ın Amerika ile her türlü dolaylı veya dolaysız görüşmeyi reddederek, İran’ın tüm Fars Körfezi bölge ülkeleri ile karşılıklı çıkarlara dayalı ve saygılı dengeli ve yapıcı ilişkilerin kurulmasına hazır olduğunu belirtti.
Yapılan görüşmede Umman dışişleri bakanı Yusuf bin Alevi de bölgede kaos ortamına işaretle tüm tarafları sükûnete çağırdı. Umman dışişleri bakanı ayrıca Tahran ve Maskat arasındaki yakın görüşmeleirn devam etmesini istedi.
Bu arada İran dışişleri bakan yardımcısı Umman dışişleri bakan vekili Bedir el-Bu Saidi ile ikili ilişkilerin son durumu ve tüm alanlarda  geliştirme yollarını ele aldı.
İran dışişleri bakan yardımcısı Tahran’ın Asya ülkeleri ile istişarelerinin devamında dünden itibaren Umman, Kuveyt ve Katar ziyaretlerine başladı./

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.