İran: Terör hiç bir din veya milliyetle düğümlenmemeli

  • 06 Ekim 2021
  • 1.342 kez görüntülendi.
İran: Terör hiç bir din veya milliyetle düğümlenmemeli

İran’ın BM temsilcisi yardımcısı büyükelçi Zehra İrşadi, terör hiç bir din, milliyet, medeniyet veya etnik grupla düğümleyerek bu durumdan terörü veya terörle mücadele bahanesi ile insanların özel yaşam alanlarına müdahale etmeyi haklı göstermeye yararlanılamayacağını ve yararlanılmaması gerektiğini belirtti.

İranlı diplomat Zehra İrdşadi bu sözleri Salı günü BM genel kurulunun altıncı komisyonunun “Uluslararası terörü yok etme tedbirleri” gündemi ile düzenlenen oturumunda Bağlantısızlar Hareketi’ni temsilen beyan etti.

İrşadi komisyonda yaptığı konuşmada şöyle devam etti:

Bağlantısızlar Hareketi terörü başta devlet terörü olmak üzere, terörizmin hangi şekilde olursa olsun kınamakta ve bir kez daha 9 Aralık 1991’de genel kurulun 46/51 sayılı kararnamesinde yer alan maddeleri ve BM’nin ecnebi sultası ve işgali altında bulunan milletlerin özgürlük ve kendi kaderini belirlemek üzere verdiği mücadeleyi meşru sayan diğer kararnamelerini desteklediğini ilan etmektedir.

İrşadi konuşmasının devamında şu vurguyu yaptı:

Bağlantısızlar Hareketi bir kez daha terör uygulamaları başta uluslararası insani hukuk ve insan hakları olmak üzere, uluslararası yasaların ve özellikle yaşam hakkının açık ihlali olduğunu ve insanların insan haklarını ve temel özgürlüklerini engellediğini hatırlatarak, terör uygulamalarını devletlerin toprak bütünlüğünü ve istikrarını ve ayrıca ulusal, bölgesel ve küresel güvenliği tehlikeye atan uygulamalar olarak gördüğünü belirtmek istemektedir. Bağlantısızlar Hareketi herhangi bir ülkenin harekete üye herhangi bir ülkeyi terörle mücadele bahanesi ile siyasi hedeflerine ulaşmak için zora başvurmakla tehdit etmesini veya yaptırım dayatmasını reddetmektedir.

İrşadi şöyle ekledi:

Bağlantısızlar Hareketi terör örgütlerinin terörün tüm şekillerini ve simgelerini haklı göstermek üzere dinlerden başına buyruk ve yanlış yorum sunmalarından ve ayrıca terörle sonuçlanan şiddet içerikli radikalizmden duyduğu kaygıyı ilan etmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com