İslam İnkılabı Büyükelçisi Açıkladı

  • 21 Ekim 2016
  • 979 kez görüntülendi.
İslam İnkılabı Büyükelçisi Açıkladı

İran İslam Cumhuriyetinin Paris Büyükelçisi Irak’ta her türlü yardım ve askeri operasyonun Bağdat ile koordinasyon içinde gerçekleşmesi gerektiğini belirtti.

Musul’da istikrarın sağlanması amacı ile dün Paris’te düzenlenen uluslararası oturuma katılan İran’ın Paris büyükelçisi Ali Aheni, terörizm ile mücadelede Irak merkezi hükümet ile koordinasyonun sağlanması gerektiğini belirterek, Irak hakimiyeti ve toprak bütünlüğü ile milli vahdete saygı sayesinde aşırıcılık ve terörizm ideolojinin kökleri ile mücadele edilmesi gerektiğini vurguladı.

Aheni dünyanın IŞİD tehditlerinden kurtulması için, Irak krizinde rol alan ülkelerin IŞİD’ın yok edilmesinde kararlı olmaları ve teröristlerin yer değiştirmesine izin vermemeleri gerektiğini belirtti.

İran’ın Paris büyükelçisi ayrıca tüm halk güçleri ve ordunun merkezi hükümetle işbirliğinin, Musul’un kurtarılması ardından kentte huzur ve istikrarın sağlanması için zaruri olduğunu belirterek, terörizm ile mücadele bağlamında Irak hükümetine desteğin önemini vurguladı ve Irak merkezi hükümetin gerekli gördüğü müddetçe, İran’ın bu destekler ve insani yardımlarına devam edeceğini belirtti.

Musul’da istikrarın sağlanması hedefi ile dün Paris’te düzenlenen uluslararası toplantının başkanlığını Fransa ve Irak dışişleri bakanları ortaklaşa gerçekleştirdi. 21 ülke ve 3 uluslararası teşkilatın katılımı ile düzenlenen oturum, Fransa cumhurbaşkanı François Hollande’ın konuşması ve Irak başbakanı Haydar İbadi’nin video konferans mesajı ile çalışmalarına başladı. Toplantıda başta IŞİD olmak üzere terör gruplarla mücadelede Irak hükümetine destek, ayrıca ülkenin milli vahdet ve toprak bütünlüğü ile milli hakimiyetinin korunması vurgulandı./

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.