İtalya Başbakanı: İsrail’in güvenliği bizim güvenliğimizdir

  • 23 Temmuz 2015
  • 861 kez görüntülendi.
İtalya Başbakanı: İsrail’in güvenliği bizim güvenliğimizdir

İtalya Başbakanı Matteo Renzi, İsrail’i boykot etmenin “yararsız ve aptalca” olduğunu savundu.

İki günlük resmi ziyaret kapsamında Korsan İsrail’de bulunan Renzi, Kenesset’te milletvekillerine hitap etti.

“İsrail’i kim boykot etmek istiyorsa kendisine zarar verdiğini ve geleceğine ihanet ettiğini anlamıyor demektir” ifadesini kullanan Renzi, “İtalya her zaman (İsrail’le) işbirliği yapacak, asla aptalca ve yararsız olan boykottan yana olmayacak. Kudüs için barış, dünya için barış demektir. Birlikte daha adil bir dünya inşa edeceğiz” diye konuştu.

İsrail-Filistin meselesi için “iki devletli çözüm” çağrısında bulunan Renzi, şunları kaydetti:

“Filistinliler, Yahudilerin kendi vatanlarında devlet olma haklarını tanımak zorunda. Bu hak Holokost’tan (Yahudi Soykırımı) sonra dünyanın cömertliğinden dolayı ortaya çıkmadı. İsrail yüzlerce yıl önce de vardı. Holokost’a rağmen yine var ve Avrupa ile dünyadaki dostları sayesinde var olmaya devam edecek.”

İran ile varılan nükleer anlaşmaya da değinen Renzi, bunun dünyadaki istikrarsızlığı azaltmaya yönelik bir taviz olduğunu düşündüklerini söyledi.

“İran meselesine verilen taviz hakkında tartışabilir ve bu konuda anlaşamayabiliriz ancak İsrail’in geleceği söz konusu olduğunda asla taviz vermeyeceğiz. Sizin güvenliğiniz bizim güvenliğimizdir” diyen Renzi, sözlerini şöyle sürdürdü:

“(Teröre karşı yürütülen küresel savaşta) İsrail’in hangi tarafta olduğundan şüphemiz yok. İsrail, ABD, BM ve Rusya ile birlikte teröre karı savaşmaktan asla vazgeçmeyeceğiz. Ve tabi mükemmel devlet adamları tarafından yönetilen ve barışla istikrar getirmek isteyen Mısır ve Ürdün gibi Arap ülkeleri de bu savaşta bizimle.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.