Köyler sistematik olarak boşaltılıyor

  • 27 Kasım 2014
  • 779 kez görüntülendi.
Köyler sistematik olarak boşaltılıyor

Metropollerde ‘köy’ temalı konut projeleri furyası başlarken Türkiye’nin gerçek köyleri enerji bahanesiyle birer birer yok ediliyor.

Ülkenin dört bir yanında enerji, vahşi madencilik ve benzeri yatırımlar uğruna yok edilen köylere yenileri eklenmek üzere. Tokat’ın Zile ilçesinde, yöredeki onlarca köyün can damarı olan Çekerek Irmağı üzerinde yapılması planlanan 3 ayrı HES projesine karşı bölge halkı direniş başlatıyor. Tarımsal üretimin yoğun olduğu bölge için yaşamsal önemde olan Çekerek Irmağı’nın sularına HES yapılmasının onlarca köyden göç başlamasına neden olacağından endişe eden yöre halkı, 30 Kasım’da İstanbul’da bir araya gelerek HES’lere karşı mücadele etme kararı aldı.

10 BİN DÖNÜM BİRİNCİ SINIF TARIM TOPRAĞI ETKİLENECEK

Bölge halkının geçimini sağlayan tarımsal üretim için oldukça önemli olduğu belirtilen Çekerek Irmağı üzerinde Bayındır Mühendislik Şirketi tarafından 3 ayrı HES projesi yapılması planlanıyor. 10 bin dönüm civarında birinci sınıf tarım arazisinin ve onlarca köyün etkileneceği belirtilen HES projelerine karşı imza kampanyası başlatıldı. Yöredeki köylerin içme sularını da olumsuz etkileyeceği ileri sürülen HES projelerinin tamamlanması durumunda tarımsal üretimden kopan köylerin boşalacağından endişe ediliyor.

GERÇEK KÖYLE YOK EDİLİP HALKA KÖY SİMÜLASYONU SATILIYOR

Ülkenin dört bir yanında süren yıkım projeleri, özellikle kırsal yaşamı ve tarımsal üretimi doğrudan etkiliyor. Tarım ve hayvancılıktan koparılan köyler hızla boşaltılırken ekranlarda dönen bir banka reklamında kullanılan toprağın terk edilmemesi çağrısı, Türkiye’nin büyük çelişkilerinden birini oluşturuyor. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının tarım arazilerinin üzerine yatırım yapılmaması yönündeki kamu spotları da bir başka çelişkiyi oluşturuyor. Ancak bu çelişkinin boyutları kamu spotu ve banka reklamlarıyla sınırlı değil.

ANADOLU YIKILIRKEN İSTANBUL’A ELMA, ARMUT VE DUT DİKMEK!

Birkaç gündür ekranlarda dönmeye başlayan İstanbul Zekeriyaköy’deki ‘Köy Projesi’ başlıklı konut projesi, İstanbul halkına köy nostaljisi yaşatmayı hedefliyor. Tanıtımlarında, bin 167 konut, köy çarşısı, organik pazar ve iş yerlerinden oluşacağı belirtilen köy projesinin 467 bin metrekarelik bir alanda kurulacağı kaydediliyor. Anadolu’da yüzlerce gerçek köyü, on binlerce dönüm gerçek meyve bahçesini yok eden yıkımlara onay üreten kentli insana satılacak olan ‘köy simülasyonu’ projedeki evlerin, çevreye uyumlu olacağı ve projedeayrıca elma, kiraz, armut, hünnap, incir ve erik ağaçlarından oluşan bir meyve bahçesi ile bir de botanik parkın yer alacağı belirtiliyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.