Libya’nın en büyük petrol limanı kapandı

  • 14 Aralık 2014
  • 856 kez görüntülendi.
Libya’nın en büyük petrol limanı kapandı

Libya’nın başkenti Trablus’un doğusunda bulunan ve ülkenin en büyük petrol ihracat limanı olan Es Sider bölgede yaşanan çatışmalardan dolayı kapatıldı.

Libya’nın doğusundaki Es Sider petrol ihracat limanı bölgede yaşanan çatışmalardan dolayı kapatıldı. Es Sider petrol limanını işleten El Waha petrol şirketi çalışmalarını durdurdu. Limanda çalışan bir işçi ise güvenlik sorunu nedeniyle tüm çalışanların limandan ayrıldığını söyledi.

Reuters’a açıklama yapanbir yetkili, Es Sider’in doğusundaki Ras Lanuf petrol limanında ise çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Libya’da cumartesi günü Fecr Libya (Libya’nın Şafağı) çatısı altında birleşen silahlı gruplar ülkenin önemli petrol bölgelerinden El-Hilal’e saldırı başlatmıştı.

Cumartesi günü ülkede darbe girişiminde bulunan ve Tobruk’taki parlamento tarafından desteklenen General Halife Hafter’e bağlı güçler, Es Sider çevresine hava saldırıları düzenlemişti.

Petrol limanının kontrol altına almaya çalışan Fecr Libya Koalisyonu ile Hafter’a bağlı güçler arasında çatışmalar devam ediyor.

Libya Ulusal Petrol Şirketi verilerine göre, limanı işleten petrol şirketi El Waha, günde 200 bin varil petrol üretiyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.