Morales’ten muhaliflerin darbeye hazırlandığı açıklaması

  • 28 Ekim 2019
  • 9.827 kez görüntülendi.
Morales’ten muhaliflerin darbeye hazırlandığı açıklaması

Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales, muhaliflerin ülkede darbe yapmaya hazırlandıkları uyarısında bulundu.

Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales, uluslararası destek ile sağcı muhaliflerin kendisine karşı bir darbe hazırlığı içinde olduklarını söyledi; böylece Morales son 3 günde 2. kez darbeyle ilgili uyarıda bulundu.

Güney Amerika ülkesi Bolivya’da Devlet Başkanı Evo Morales, galip çıktığı başkanlık seçimleri ile ilgili olarak hile iddialarına karşı, seçim sürecine yönelik uluslararası bir soruşturmayı kabul edeceğini açıkladı. Morales, bağımsız soruşturma sonucunda seçimlerde usulsüzlük tespit edilmesi halinde ikinci tura gitmeye hazır olduğunu belirterek “Gelsinler. Soruşturma yapalım. Oy oy, sandık sandık, şehir şehir, eyalet eyalet sayalım. Onları memnuniyetle ağırlarız ve eğer bir hile bulunursa ertesi gün ikinci turu ilan ederiz.” dedi.

Bolivya Yüksek Seçim Mahkemesi (TSE) yaptığı açıklamada, seçimin ilk turunda Morales’in oyların yüzde 47,8’ini, eski Devlet Başkanı Carlos Mesa’nın ise yüzde 36,51’ini aldığını bildirdi.

Bu sonuçlara göre Morales, ikinci tur seçime gerek kalmadan yeniden devlet başkanı seçildi.

Bolivya’da 20 Ekim Pazar günü yapılan seçimin ardından muhalefet, oy sayımında hile yapıldığı iddiasıyla ülkenin birçok kentinde protesto gösterileri başlatmıştı.

Devlet Başkanı Morales, 2006’daki seçimlerde dönemin Devlet Başkanı Carlos Mesa’ya karşı yarışı kazanarak iktidara gelmişti. Ülkenin etnik yerli haklarından seçilen ilk devlet başkanı Morales, görev yaptığı 3 dönem boyunca yapılan seçimleri ilk turda kazanmıştı.

7 milyondan fazla seçmenin bulunduğu Bolivya’da yasalara göre, bir adayın devlet başkanı olabilmesi için geçerli oyların yüzde 50’sini alması veya yüzde 40 oy alarak en yakın rakibine yüzde 10 fark atması gerekiyor. Bu sonuçların çıkmaması durumunda seçimler en yüksek oy alan iki adayın yarışacağı ikinci tura kalıyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.