Mukteda Sadr’dan Irak parlamentosunun feshedilmesi ve erken seçime gidilmesi talebi

  • 04 Ağustos 2022
  • 18 kez görüntülendi.
Mukteda Sadr’dan Irak parlamentosunun feshedilmesi ve erken seçime gidilmesi talebi

Irak’taki Sadr hareketinin lideri, bu ülkede parlamentonun feshedilmesi ve erken seçime gidilmesi çağrısında bulundu.

Irak’ta Sadr hareketinin lideri Mukteda Sadr, televizyonda yaptığı konuşmada, parlamentonun feshedilmesinden sonra, demokrasi süreci ve erken seçimlerle birlikte eski isimlere yer olmayacağını söyledi.

Irak halkının büyük bir kısmının Sadr hareketinin bazı güçleri de dahil olmak üzere tüm egemen sınıflardan bıktığını belirten Sadr, reform talepleri karşılanana kadar oturma eylemlerinin devam etmesi gerektiğini belirtti.

Irak’taki Sadr hareketinin lideri, Irak’ta yaşananların bir iktidar mücadelesi olmadığına dikkat çekerek, yaklaşan seçimlere katılma gibi bir planının olmadığını açıkladı.

Sadr’ın bu sözlerinden sonra bazı Iraklı akımlar onu desteklerken, bazıları ise karşı çıktı.

Irak’ın eski başbakanı ve Nasr koalisyon partisi başkanı Haydar el-İbadi, Sadr’ın sözlerini desteklerken, bu sözlerin Irak’taki siyasi krizi çözmek için önerilen planla tutarlı olduğunu söyledi.

Irak kanun hükümeti koalisyonu başkanı Nuri el Maliki de, “farklılıkları gidereceğini umduğumuz ciddi müzakerelerin anayasaya dönüşle başlayacağını” belirtti.

Irak’ın “El Fetih” koalisyonunun başkanı “Hadi el-Amiri” de yaptığı açıklamada erken seçime gidilmesini doğrulayarak, önceki seçimlere birçok şüphe ve protestonun eşlik ettiğini duyurdu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.