Pakistan: Amerika Bölgedeki Güvensizliğin Nedeni

  • 28 Aralık 2018
  • 740 kez görüntülendi.
Pakistan: Amerika Bölgedeki Güvensizliğin Nedeni

Pakistan Cumhurbaşkanı Amerika’yı Suriye’de ve bölgedeki güvensizlikten sorumlu tutarak bu ülkeyi bu karmaşıklığın asıl nedeni olarak niteledi.

Pakistan Cumhurbaşkanı Arif Alevi Twitter’dan paylaştığı mesajda Amerika’nın Suriye, Irak ve Afganistan’daki askeri müdahalelerini eleştirerek bu müdahalelerin bölgede güvensizliğe yol açtığını, ekonomik altyapıyı yerle bir ettiğini, ayrıca yaşama altyapısına da büyük darbe indirdiğini belirtti.

Pakistan Cumhurbaşkanının Amerika’nın Afganistan gibi ülkeler ve bölgedeki yıkıcı varlığına ilişkin tutumu, Amerika Genelkurmay Başkanı’nın Amerikalı askerlerin Afganistan’dan çekilmesi ile ilgili haberi yalanladığı bir sıralarda alenen ifade edilmiştir.

Amerika Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford Afganistan’ın başkenti Kabil’in Kuzeyinde bulunan Begram’daki askeri üste, Amerika güçlerinin yarısının Afganistan’dan çekileceğine dair haberi yalanlayarak Amerika’nın Afganistan görevlerinde bir değişiklik olmadığını ve görevlerin planlandığı gibi uygulanacağını söyledi.

Amerika Wall Street Journal Gazetesi ise son zamanlarda yayımladığı haberlerde Pentagon’daki üst düzey bir Amerikan askeri yetkilisinden naklen Amerika Başkanı Donald Trump talimatı ile yaklaşık yedi bin Amerikan askeri gücünün bir kaç hafta içerisinde Afganistan’dan çekileceğini bildirmişti.

17 yılı aşkın bir süredir Amerikan askeri gücü Afganistan’da sözde görev yapmaktadır. Ancak bu varlık, güvenliği sağlayamamasının yanı sıra günden güne de Afganistan’daki kanlı saldırıların artmasına neden olmuştur.

Analizi Weekly Standard Dergisinde yayımlanan Uluslararası Meseleler Uzmanı Thomas Juslin şöyle bir değerlendirmede bulundu:” Amerika Afganistan savaşında yenilmiştir. Ancak bu yenilgiyi kabullenmek istemeyerek Afganistan’daki krizin çıkmaza sürüklenmesini ısrarla kovalamaktadır. “

Amerika El Kaide ve Taliban gibi terör örgütlerini yok etmek bahanesi ile 2001 yılında Afganistan’a askeri harekat başlatarak bu ülkeyi işgal etmiştir. Pratikte bu terör örgütlerinin yok olmamasının yanı sıra, bir de DEAŞ terör örgütü Afganistan’ın başına bela oldu ve böylece bu ülkenin durumu daha da karmaşık bir hal aldı.

Amerika’nın Afganistan’daki başarısızlığı ve Amerikan güçlerinin Afganistan’daki varlığından memnuniyetsizliğe dair Amerika içinden gelen eleştiriler de Amerika Başkanı Donald Trump’ı Afganistan ile ilgili yaklaşımında Taliban ile müzakereye yönlendirdi. Bu yüzden de Zelmi Halilzad’ı Amerika’nın Afganistan Özel Temsilcisi olarak atadı.

Taliban’ın Afganistan barış müzakereleri masasına oturması şartlarından biri de Amerikalı askeri güçlerin bu ülkeden çıkması olmuştur. Görünen o ki Beyaz Saray Taliban’ın bu doğrultudaki beklentilerini karşılamak ve Washington ve Taliban arasındaki barışı sağlamak için Amerika askeri güçlerinin bir kısmının bu ülkeden çekileceği meselesini gündeme taşımıştır.

Amerika’nın Arizona eyaletinden Senato üyesi John McCain Amerika’nın Afganistan’daki varlığı ile ilgili Afgan Haber Ajansına verdiği röportajda şöyle bir değerlendirme yapmıştır:” Sorun Beyaz Saray’ın “ karışıklıklar”dan dolayı Afganistan’daki stratejisini açık ve belirgin bir şekilde ortaya koyamamasıdır. Zafer kazanamamanız yenilmeye mahkum olmanız demektir. “

Her halükarda Pakistan Cumhurbaşkanının Amerikalı askerlerin Afganistan’daki varlığını ve bu varlığın yıkıcı sonuçlarını eleştirilmesi bölge ülkelerinin de Afganistan’daki güvensizlik ve krizden sabrının taştığını göstermektedir. Amerika, krizi kendi lehine yöneterek Afganistan’daki askeri varlığını izah etmeye çalışıp bu kriz yaşayan ülkeyi terörizmi Orta Asya ve Kafkasya’ya ithal etmek için bir üs olarak kullanmak istiyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.