Pompeo’dan İran’a yeni tehditler

  • 07 Haziran 2018
  • 1.579 kez görüntülendi.
Pompeo’dan İran’a yeni tehditler

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Amerika’nın İran’ın kendi nükleer gücünü artırma niyetinde olduğu roparlarından haberdar olduğunu bildirdi.

Reuters’in verdiği habere göre ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo dün Twitter sayfasında, İran’a nükleer silah elde etmesine izin verilmeyeceğini bildirdi.

İslam İnkılabı Rehberi Ayetullah Hamanei geçtiğimiz Pazartesi günü yaptığı konuşmada İran atom enerjisi kurumu yetkililerine santrifüj sayısını  en kısa zamanda 190 bine çıkarmaları talimatını vermişti.

Bununla ilgili olarak da Ali Ekber Salihi, dün gece  İRİB Kanal2’nin sözkonusu nükleer tesisten yayın yaptığı programda yaptığı açıklamada, İslam inkılabı rehberinin nükleer faaliyetlerin genişletilmesi için ön hazırlıkların başlaması yönünde verdiği talimattan sonra bu merkezin çalışmalarına hız verildiğini bildirdi.

İran Atom Enerjisi Kurumu başkanı, santrifüj montaj salonlarında, rotorlar ve diğer teçhizatların dakik bir şekilde testlerinin yapıldığını bildirdi.

Salihi, İran’ın 190 bin santrifüj yapabilecek gücüne işaretle de,  ‘Eğer yeni 6. nesil santrifüjler montaj olursa ve yaklaşık 60 bin santrifüj çalışırsa, o durumda İran 10 ayda 190 bin santrifüje ulaşır’ dedi.

İran Atom Enerjisi Kurumu başkanı, yılda 190 bin  santrifüj için 300 ton uranyuma ihtiyaç olduğunu belirterek, ‘Bu kurum bu oranda uranyuma sahip olmak için aynı zamanda uranyum temini yönünde de çabalarını sürdürmektedir” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.