Ruhani: İslam’ın Asıl Düşmanı Yolsuzluktur…

  • 08 Aralık 2014
  • 862 kez görüntülendi.
Ruhani: İslam’ın Asıl Düşmanı Yolsuzluktur…

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, başkent Tahran’da düzenlenen yolsuzlukla mücadele konferansında konuştu.

Ruhani, toplumda yolsuzluğun mevcut olduğunu, enflasyon ve işsizliğin yanında yolsuzlukla da mücadele etmeleri gerektiğini söyedi.

Yolsuzluğun ana kaynağının ‘tekelleşme’ olduğunu vurgulayan Ruhani, “Eğer sermaye, gazeteler, haber ajansları, askeri güç ve diğer güç elemanları tek bir kurumda toplanırsa bu kurumun başındakiler Ebuzer ve Selman dahi olsalar yolsuzluk kaçınılmazdır” dedi.

“Halk, bizden yolsuzlukla kesin ve ayrım gözetmeksizin mücadele etmemizi istiyor” diyen Ruhani, bu mücadeleyi yapabilmek için e-devlet sisteminin yaygınlaştırılmasının çok önemli olduğunu söyledi.

“DEVRİMİN ZAAFI ANLAMINA GELİR”
“İran halkı, ülkelerini yolsuzluktan arındırmak ve hiçbir fasidin bir daha hükümet sandalyesine oturamaması için devrim yaptı” diyen Ruhani, şöyle devam etti:

“Tüm konuşmalarımızda eski Şah rejiminden fasit Pehlevi rejimi olarak söz ediyoruz. Halkın bu eski rejime karşı ayaklanmasındaki en önemli etkenlerden biri de yaptıkları yolsuzluklardı. Allah korusun, eğer bizler yolsuzluk karşısında etkisiz olursak bu, İslam devriminin zaafı anlamına gelir. Bu devrimin en önemli hedeflerinden birine ulaşamadığımız anlamına gelir.

Halk yolsuzluğa iki şekilde yaklaşıyor. Ya ülke yöneticilerinin yolsuzluklara göz yumarak kirlendiklerini düşünüyor ve rejim ile devrimi zan altına sokuyor ya da yöneticilerin yolsuzluklardan bihaber yeteneksiz siyasetçiler olduklarını düşünerek ‘İslam hükümeti yetersiz’ sonucuna varıyor.”

Ruhani, İran halkının rejimi yolsuzluklara bulaşmış olmakla veya hükümeti beceriksizle yargılamasının İslam devriminin en önemli hedeflerinden birine ulaşılamadığı anlamı taşıdığını belirterek, “Yolsuzlukla mücadele ve onu kökünden yok etmek bağımsızlık, emperyalizmle mücadele ve milli egemenliği sağlamak kadar önemlidir” diye konuştu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.