Taliban Son 5 Yılda 1000’in Üzerinde Okula Saldırdı…

  • 16 Aralık 2014
  • 928 kez görüntülendi.
Taliban Son 5 Yılda 1000’in Üzerinde Okula Saldırdı…

Pakistan’da faaliyet gösteren Taliban örgütünün son beş yıl içinde 1000’in üzerinde okula saldırı gerçekleştirdiği belirtiliyor.

Pakistan’ın Peşaver kentinde, ordu mensuplarının çocuklarına eğitim veren okula bugün Taliban tarafından düzenlenen saldırı, gözleri örgüt tarafından düzenlenen diğer saldırılara çevirdi.

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) ve Uluslararası Kriz Grubu (ICG)’nin bildirdiğine göre, 2009 yılından bu yana Pakistan’da Taliban tarafından okullara yönelik gerçekleştirilen saldırı sayısı 1000’i geçmiş durumda. Kurumların raporlarında bu sayının daha da yüksek olma ihtimaline de dikkat çekiliyor.

ICG’nin konuyla ilgili raporunda, örgütün özellikle ülkedeki kız öğrencilerin eğitim gördüğü okulları hedef aldığı, buraların daha çok saldırıya uğradığı belirtiliyor.

Bu okullar, daha çok batı tarzı eğitim sistemi uyguladığı için örgütün tepkisine neden oluyor.

Özellikle Swat Vadisi’nde aralarında Malala Yusufzai’nin okuduğu okulun da bulunduğu yaklaşık 119 kız okulu şu ana kadar örgütün saldırısına maruz kaldı.

Eğitimi Korumak İçin Küresel İşbirliği’nin Direktörü Diya Nijhowne, bugün Peşaver’de meydana gelen saldırıda 130’ün üzerinde çocuğun hayatını kaybettiğini ve hepsinin de henüz çok küçük yaşta olduğunu söyledi.

Nijhowne, Taliban’ın hükümetlere gözdağı vermek için okulları kullandığını, bunun onlar için daha kolay bir yöntem olduğunu savunuyor.

Nijhowne konuyla ilgili olarak, “Okullar genellikle devletin bir aracı olarak görülüyor. Onlar içinde devlet memurlarının çalıştığı kamu kurumları olarak biliniyor. Bu da devlete saldırmak için kolay bir yol” diyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.