Trump, ABD tarihinin en kötü başkanı

  • 27 Şubat 2018
  • 975 kez görüntülendi.
Trump, ABD tarihinin en kötü başkanı

ABD Başkanı Donald Trump, tüm zamanların en kötü ABD Başkanı seçildi. Bu kararı, ülkenin en saygın siyaset bilimcileri verdi.

Amerika Birleşik Devletleri’nin 45 başkanı karşılaştırıldı; en iyi başkandan en kötüsüne doğru sıralama yapıldı. Sonunculuk Donald Trump’ın oldu. 170 Amerikalı siyaset bilimci, ülkelerinin tüm başkanlarını performanslarına göre değerlendirdi. Amerikan Siyasal Bilimler Derneği, bu araştırmayı her 4 yılda bir gerçekleştiriyor. Değerlendirmenin 3 temel skalası var. 100 puan alan mükemmel, 50 puan alan ortalama, 0 puan alan tamamen başarısız bir başkan sayılıyor.

Puanlama sonucunda tüm zamanların en iyi Amerikan başkanı, Abraham Lincoln seçildi. Bu sonuç zaten hiç değişmiyor. Amerikan İç Savaşı’nda konfederasyon yanlılarına karşı galibiyet alan ve köleliği kaldıran Lincoln, yıllardır en iyi başkan sayılıyor. 45’inci ABD Başkanı Donald Trump ise sonuncu oldu, yani en kötü Amerikan Başkanı seçildi. Trump, 170 siyaset bilimciden sadece 12.34 puan alabildi. Ayrıca Donald Trump’ın ‘en kutuplaştırıcı Amerikan başkanı’ olduğu belirtildi.

Donald Trump’ın eski Amerikan başkanları Richard Nixon’ı ve James Buchanan’ı bile geçememesi dikkat çekti. Zira James Buchanan iç savaşın çıkmasını engelleyemediği için tüm zamanların en kötü Amerikan başkanı oalrak görülüyordu. Watergate Skandalı sonucu istifa etmek zorunda kalan Richard Nixon da, başarısız oalrak anılan başkanlar arasında.

Trump’ın selefi Barack Obama ise, bu yılki ankette 10 sıra birden yükseldi, 8’inci en iyi başkan seçildi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.