Zarif, Nijerya dışişleri bakanıyla görüştü

  • 14 Aralık 2015
  • 876 kez görüntülendi.
Zarif, Nijerya dışişleri bakanıyla görüştü
İran İslam cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Nijeryalı meslektaşı Geffrey Onyeama ile yaptığı bir telefon görüşmesinde bu ülkede Müslümanlara yönelik vuku bulan acı olaydan dolayı üzüntüsünü dile getirdi.

Dışişleri bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre İran İslam cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif bugün (Pazartesi) Nijerya dışişleri bakanı Geffrey Onyeama ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde, Nijerya’da yaşanan acı olay ve Müslümanlardan bazılarının hayatını kaybetmesinden dolayı İran İslam Cumhuriyet’inin üzüntüsünü dile getirdi ve bu gibi olayların bir daha gerçekleşmemesi temennisinde bulundu.

Zarif bu telefon görüşmesinde “Nijerya yönetiminin bu gibi olaylara acil müdahale ederek bir daha tekrarlanmamasını sağlaması ve Müslümanların can güvenliğini garanti altına alması umulur” ifadesini kullandı.

Nijerya dışişleri bakanı Geffrey Onyeama da ülkede güvenliğin sağlanması ve Müslümanlara daha fazla zarar verilmemesi yönünde ülkenin ilgili yetkilileri ile yakın temas içinde olduğunu bildirdi.

Nijerya ordusuna bağlı güçler Nijerya Hizbullahi Müslümanların lideri İbrahim ez-Zakzaki’yi gözaltına almak amacıyla dün Zarya kentinde onun evine baskında bulunmuş ve liderlerini teslim etmek istemeyen Müslümanları yaylım atışına tutarak Müslümanlardan bir grubu şehit etmişti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.