CIA’in işkence raporu açıklandı

  • 10 Aralık 2014
  • 700 kez görüntülendi.
CIA’in işkence raporu açıklandı

ABD Merkezi Haber Alma Teşkilatı’nın (CIA) New York’ta İkiz Kuleler’e yapılan 11 Eylül 2001 saldırıları sonrası, El Kaide örgütü üyesi olduğu öne sürülen kişileri sorgulama sırasında düzenli ve bilinçli olarak işkence uyguladığı ortaya çıktı.

Senato İstihbarat Komitesi’nin, Demokrat Partili üyelerinin yayımladığı raporda, CIA’in sorgulama yöntemleri adı altında tutuklulara sistematik olarak şiddet uygulandığı belirtildi. Komitenin raporunda, kullanılan yöntemlerin politikacılara söylendiğinden çok daha vahşice olduğu, tutukluların çırılçıplak soyularak başlarına siyah çuvallar geçirildiği, tamamen karanlık odalarda zincirlendikleri, uyumalarına izin verilmediği, koridorlarda çıplak halde sürüklenerek dövüldükleri belirtildi.
CIA elemanları tarafından başvurulan sorgulama teknikleri sonucunda herhangi somut bir istihbarata ulaşılamadığı da vurgulanan raporda CIA, Amerikalıları yanlış yönlendirmekle de suçlandı.

Raporu açıklayan Senato İstihbarat Komitesi Başkanı Dianne Feinstein, “CIA’in uyguladığı sorgulama yöntemleri bazı noktalarda işkenceye dönüştüğü açıkça görülüyor” dedi. ABD’de uzun süredir açıklanması beklenen, toplamı 6 bin sayfayı aşan raporun, ‘ulusal güvenlik’ gerekçesiyle yalnızca 480 sayfası kamuoyu ile paylaşıldı.

Raporun yayınlanmasının ardından yazlı bir açıklama yapan ABD Başkanı Barack Obama, tarih boyunca ABD’nin demokrasi ve özgürlük için her ülkeden daha çok çalıştığını ancak bazı kurumların zaman zaman bu konuda üstüne düşeni yapma konusunda eksik kaldığını söyledi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.