Zarif Müzakerelerde Üzerinde Anlaşılamayan 6 Konuyu Açıkladı…

  • 30 Kasım 2014
  • 722 kez görüntülendi.
Zarif Müzakerelerde Üzerinde Anlaşılamayan 6 Konuyu Açıkladı…

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, İran ile 5+1 ülkeleri arasında yürütülen ve 7 ay daha uzatma kararı alınan nükleer müzakerelerde 6 konuda anlaşmazlık olduğunu söyledi. Zarif’in 6 maddesinin içinde yaptırımlar öne çıkıyor.

Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, İran Meclisi’nin kapalı oturumunda Avusturya’nın başkenti Viyana’da yaklaşık 10 aydır yürütülen ve 24 Kasım 2014’te sona erdikten sonra 7 ay daha uzatılan nükleer müzakereler hakkında detaylı bilgi verdi.

Konuşmasında, müzakere heyetine desteklediğini açıklayan İran Dini Lideri Ali Hamaney’e teşekkür eden Zarif, anlaşmazlık konularını “santrifüj sayısı, ağır su reaktörlerinin durumu, nükleer işbirliği, yaptırımlar ve İran’ın sermaye piyasasına katılma tarihinin belirlenmesi” şeklinde sıraladı.

Son müzakerelerde görüşmelerin bir hafta sürdüğünü hatırlatan Zarif, “Günde ortalama 7 saat toplantı yapıldığını” ifade ederek şunları kaydetti:

“Müzakerelerde Rusya ile 4 , Almanya, İngiltere ve Fransa ile 2, Çin, Avusturya ve Almanya ile bir oturum yapıldı, Yaklaşık 80 saatte 39 toplantı gerçekleşti. Bu sürenin 10 saati uzmanlık görüşmeleri idi. Taraflar arasında 18 Kasım’da başlayan ve 7 gün süren son tur müzakerelerde, görüşmelerin 7 ay daha uzatılması kararlaştırıldı. Bu sürenin ilk 4 ayında siyasi uzlaşma veya genel anlaşmaya ulaşmak için çaba gösterilecek. Bu belki daha erken olabilecek, son 3 ay da ise anlaşmanın teknik ve hukuki detayları yazılacak.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.