Al-Ahbar: Amerika Ve Ürdün Suriye’nin Güneyini Paylaşmanın Peşinde

  • 11 Nisan 2017
  • 1.474 kez görüntülendi.
Al-Ahbar: Amerika Ve Ürdün Suriye’nin Güneyini Paylaşmanın Peşinde

Al-Ahbar gazetesi: Pazar günü sızan haberlerde, Amerikan zırhlı birliklerinin Suriye’nin Derea bölgesinin karşısında yer alan Ürdün sınır bölgesindeki el-Mefruk’a girdiği haberini verdi.

Tesnim Haber Ajansı – Gazetenin haberine göre; geçtiğimiz gün yine sızan bir haberde, Ürdün ve Amerikan özel birliklerinin Suriye’nin el-Suveydiye bölgesinin karşısında yer alan sınır bölgesine konuşlandığını bildirmektedir.

Al-Ahbar haberin devamında: Suriyeli kaynaklar bu adımların sebebinin federal duruma hazırlık olarak Suriye’nin güneyinin bölünmesi olduğunu açıkladı.

Bu kaynak ayrıca, bu planların görüşülmesi için Amerikalı komutanların ve silahlı grupların liderlerinin katıldığı askeri ve güvenlik toplantılarının devam etmesinin yararlarına işaret etti.

Bu kaynaklar daha sonra şu ifşada bulundu: Daha önceden Amerikan güçleri Ürdün’deki üslerde kendilerini güçlendirdikleri ortaya çıkmıştı. Fars Körfezi Arap ülkeleri ve Ürdün güçleri harekete geçmeden önce silahlı grupları Suriye hükumetine karşı büyük bir çatışmaya sürükleyecekler ve buradaki hedef güney kısmın Suriye’den koparılarak paylaşılmasıdır. Bu askeri hareketin başlamasıyla, Washington askerlerini helikopterle havadan intikal ettirme planını Suriye Ordusunun arka saflarından uygulamak için kendi savaş uçaklarıyla keşif yapacak, buradaki hedef Suriye Ordusuna yardım yollarını kesmek ve bu hattı kuşatmaktır. Suriye Ordusu ve müttefikleri tarafından verilen bilgilere göre; düşman el-Suveyda’nın doğusunu ve Hurbe Hazale ilçesinin yakınlarına yaptığı asker sevkiyatını Şam-el-Suveyda-Derea arasındaki uluslararası caddeyi kapatmak için yapmaktadır.

Bu kaynak ayrıca şu ifşada bulundu: Güneyde bulunan silahlı gruplar kendilerini el-Menşiye mahallesinin birkaç noktasından Derea’ya büyük bir saldırı yapmak için hazırlıyorlar. Nesib ve Tufes bölgelerindeki askeri hareketlilik bu operasyona katkı sağlamaktadır. Onlar ayrıca yeni bir yoldan silah ve asker sokmaya başladılar.

Al-Ahbar gazetesi daha sonra Ürdün ve Siyonist Rejim’in, Suriye’nin güneyinde güya güvenli bölge oluşturma isteklerine ve Arabistan’ın Suriye’nin güneyinde kendini güçlendirme için fırsat kollamasına ve Riyad’ın Suudi kral operasyonların giderlerini karşılama önerisine işaret ederek şunları yazdı: Amerika-İsrail-Suudi-Ürdün hareketliliğinin gölgesinde, Suriye’nin güneyindeki silahlı grupları birleştirme çabaları ve bu grupları bölgesel bir teşkilat kurmak için daha destekleme çalışmaları devam etmektedir. Yine Suriye’nin kuzeyinde kazandığı başarıları kullanarak bir şehir idaresi kurma çabaları mevcuttur öyle ki orada Washington, kuzeyde Kürt birliklerin kontrol edeceği bir askeri üsler kurmak istiyor.

Öte yandan, bazı kaynaklar bir Suudi gazetesine şu açıklamalarda bulundular: Ürdün ve Amerika, Suriye’de Özgür Suriye Ordusu olarak bilinen silahlı grupları destekleme konusunda anlaştılar.

Bu gazete ayrıca Özgür Suriye Ordusu kaynaklarından şu bilgileri nakletti: Ürdün Şahı 2. Abdullah’ın 2 hafta önce Amerika’ya yaptığı ziyaretin ardından, beş ülkenin desteğiyle bir ordu kurulması, bölgede özgür ordunun modern techizat ve silahlarla donatılması ve bölgeyi IŞİD terör örgütünden kurtarmak bahanesiyle Deyazor şehrine doğru yönelmesi konusunda anlaşma yapıldı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.