Beşar Esad’dan Batıya Mesaj

  • 16 Şubat 2017
  • 1.302 kez görüntülendi.
Beşar Esad’dan Batıya Mesaj

Geçtiğimiz günlerde ve Suriye Ordusu ve müttefiklerinin terörist gruplara karşı elde ettikleri zaferin ardından, batı politikacılarının ve medyasının Beşar Esad ile Suriye’deki gelişmeler hakkında görüşme ve konuşma talepleri arttı.

Suriye Ordusunun zaferleri her şeyi değiştirdi ve Astana Zirvesi’nin düzenlenmesini ve Suriye krizinin çözümü konusunda yeni konuların ve yöntemlerin gündeme gelmesini sağladı. Esad her zamanki gibi Suriye’nin sabit duruşunu vurguladı ve batıya kesin ve net bir mesaj gönderdi. Esad batıyı Suriye krizinin bir parçası, işlenen cinayet ve suçların, halkın göç etmesinin ve Suriye’nin tahrip olmasının sorumlusu olarak görüyor. Beşar Esad batı medyası ve politikacılarıyla gerçekleştirdiği görüşmelerde farklı tutumlar sergilese de, Esad’ın en önemli duruşu ve tutumunu şu şekilde özetleyebiliriz:

1: Tampon bölge oluşturulması konusunda Beşar Esad kesin olarak, Suriye’nin Amerika, batı ve bazı bölgelerinin oluşturmak istediği tampon bölgeye karşı olduğunu, çünkü güvenlik ve güvenli bölgenin Suriye’ye göre çok farklı anlam ifade ettiğini belirtti. Esad güvenliğin istikrar ile ilintili olduğunu ve istikrarın da terörizmin kökünü kazıyarak sağlanacağını söyledi. Beşar Esad, tampon bölgeden bahseden birinin terörizme mücadele etmesi gerektiğini, bunun sonucunda istikrarın sağlanacağını ve Suriye genelinin güvenli bir bölge haline geleceğini ifade etti.

2: Beşar Esad siyasi çözüm konusunda da açık bir şekilde, Suriye’nin bir kişiye değil, bütün halka ait olduğunu, Suriye halkının bu ülkenin kaderini Suriye- Suriye görüşmeleriyle, yabancı müdahaleler olmadan belirleyebileceğini söyledi ve teröristlerin Suriye’ye saldırdığı ilk günlerden itibaren kendisinin bu konuda kararlı olduğunu vurguladı.

3: Suriye Cumhurbaşkanı terörizmle mücadele konusunda da bu konunun Suriye’nin en önemli programı olduğunu ve yabancı bütün müdahale ve yardımların da terörle mücadele doğrultusunda yapılması gerektiğini söyledi. Beşar Esad dışarıda terörle mücadele iddiasında bulunanlar için bazı ilkeler belirledi ve şu ifadelerde bulundu: “Bu kişiler Suriye halkı ve hükümeti ile terörle mücadeleye başlamalıdır. Çünkü Suriye hükümeti ve halkı bu memleketin sahibidir ve terörizmle nasıl mücadele etmeleri gerektiğini bilmektedir ve bu konuda başarılarını da kanıtlamışlardır. Bu yüzden Suriye hükümeti ile dürüst bir işbirliği içerisinde olunmadan yapılan terörizmle mücadele iddiaları zaman kaybı ve faydasız çabalardır.”

4: Beşar Esad dış ilişkiler konusunda da her zamanki gibi duruşunu net ve açık bir şekilde ifade ederek şunları söyledi: “Avrupa ülkeleri yanlış bir yol izlediler ve bunun sonucunda da izole oldular. Suriye’nin bu ülkelerinin düşmanca tutumundan zarar gördüğü doğrudur ama bu ülkelerin kendisi de zarar görmüştür. Eğer bu ülkeler yanlışlarını telafi etmek istiyorlarsa, tutumlarını ve duruşlarını yeniden gözden geçirmelidir.”
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.