“Elad” Örgütü Kudüs’te 550 Dönüm Araziye El Koyuyor

  • 02 Nisan 2019
  • 753 kez görüntülendi.
“Elad” Örgütü Kudüs’te 550 Dönüm Araziye El Koyuyor

İşgal rejimi gazetelerinden Haaretz, dünkü (1 Nisan Pazartesi) sayısında, Kudüs’ü Yahudileştirme faaliyetleri yürüten “Elad” örgütünün işgal hükümetinin onayıyla Es-Selam Ormanı’na el koyduğunu yazdı.

Haberde, “Elad” örgütünün ormanın statüsünü değiştirerek Yahudi yerleşim projeleri için pazarlamayı planladığı ifade edildi.

Haaretz gazetesi, “Elad” örgütünün yaptığı birçok anlaşmayı “devlet güvenliğini tehlikeye sokabilir” gerekçesiyle açıklamadığını kaydetti.

Gazete, Es-Selam Ormanı’nın 550 dönüm genişliğinde olduğunu, Kudüs’ün güneyindeki Ebu Tur Mahallesi’yle kentin doğusundaki Armon HaNatziv Yahudi Yerleşkesi arasında yer aldığını belirtti.

Haberde ifade edildiğine göre, Filistinli arazi uzmanı Sami İrşid, işgal yönetiminin söz konusu bölgeyi önce kamuya açık alan ve sonra da orman ilan ettiğini, Filistinlilerin bölgeyi kullanımının oldukça azaldığını, şimdi de “Elad” örgütünün bölgeye el koymasına göz yumduğunu açıkladı.

Haaretz gazetesine konuşan İrşid, Es-Selam Ormanı içerisindeki bazı alanların hâlâ Filistinlilere ait özel mülk olduğunu, bu durumun işgal yönetiminin Filistinlilere ait mülkleri “Elad” örgütünün kullanımına verdiğinin bir başka örneği olduğunu bildirdi.

“Elad” örgütünün Kudüs’te, özellikle de Eski Belde semtinde ve çevresinde Filistinlilerin evlerine el konularak mülkiyetlerinin Yahudi yerleşimcilere geçirilmesi alanında faaliyet gösterdiği kaydedildi.

İşgal rejimi, 1967’den bu yana Kudüs’ün doğusunda yaklaşık 200 bin Yahudi için onlarca Yahudi yerleşkesi kurdu. Uluslararası hukuka göre Doğu Kudüs’te kurulan söz konusu yerleşkeler gayri meşru kabul ediliyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.