HAMAS: Kudüs Meselesi, üzerinde pazarlık yapılacak mesele değildir

  • 17 Aralık 2018
  • 812 kez görüntülendi.
HAMAS: Kudüs Meselesi, üzerinde pazarlık yapılacak mesele değildir

Filistin İslami Direniş Hareketi HAMAS, Filistinli mültecilerin topraklarına dönme hakkı, Kudüs başkentli bağımsız Filistin devleti kurma meselesinin, asla pazarlık edilemez konular olduğunu bildirdi.

HAMAS’ın kuruluşunun 31. yıl dönümü münasebetiyle yayınlanan HAMAS bildirisinde, direnişin siyonistler ve Amerika’nın her türlü oyunu ve komplosu karşısında en önemli mücadele unsuru olmaya devam edeceğine yer verilirken, uluslararası toplum ve Arap ülkelerinden Filistin meselesinde Filistin halkına destek vermelerini istedi.

Bildiride, siyonist rejim İsrail ile ilişkilerin normalleştirilmesi için yapılan her türlü çaba kınanırken, Filistin halkının, Arap, İslam ülkeleri ve uluslararası kuruluş ve partilerden, terör rejimi İsrail ile ilişkilerini kesmelerini beklediğine yer verildi.

Bu arada İslami Direniş Hareketi (Hamas) Siyasi Birimi Başkanı İsmail Heniyye, Filistin’deki mevcut durumdan çıkış için dört adımın atılması gerektiğini belirterek, ilk adımın Filistin uzlaşısını sağlamak olduğunu ve Hamas’ın uzlaşının sağlanması için sonuna kadar gitmeye hazır olduğunu ifade etti. Heniyye, dün (16 Aralık Pazar) Gazze kentinde Hamas’ın kuruluş yıldönümü münasebetiyle “Direniş Zafer Kazanıyor ve Abluka Kırılıyor” sloganıyla düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, bulunduğu her yerde Filistin halkının hizmetinde olduklarını söyledi.

Atılması gereken adımların ilkinin birlik ve bütünlüğü sağlamak olduğunu belirten Heniyye, bugün karşı karşıya oldukları istisnai durumların istisnai kararlar gerektirdiğini bildirdi.İkinci adımın işgal güçleriyle yürütülen güvenlik koordinasyonuna son vermek olduğunu kaydeden Heniyye, güvenlik koordinasyonunun devam etmesinin “Halkımızı ve davamızı koruyoruz” iddiasıyla bağdaşmadığına işaret etti.

El-Kassam Tugayları’nın önümüzdeki günlerde düzenleyeceği basın toplantısıyla kamuoyuna yeni bilgiler aktaracağını söyleyen Heniyye, son çatışmanın işgalcilerle askeri mücadele dönüm noktası olduğunu belirtti.

Heniyye, mitinge katılan kalabalığın kendilerini kuşatmaya kalkanlara verilen en net mesaj olduğunu dile getirerek, işgal rejimi zindanlarında tutulan Filistinli esirlere de seslendi ve “Sizleri özgürlüğe kavuşturmak bizim sorumluluğumuz ve boynumuzun borcu” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.