İran’dan ABD’nin iddialarına tepki

  • 15 Şubat 2018
  • 1.035 kez görüntülendi.
İran’dan ABD’nin iddialarına tepki

İran İslam Cumhuriyeti’nin BM’deki temsilciliği, Amerika’nın BM temsilcisi Nikki Haley’in, suçlamalarının açık bir şekilde terör rejimi İsrail’in siyasetleri çerçevesinde olduğunu bildirdi.

Nikki Haley, son 1 yılda çok açık bir şekilde defalarca terör rejimi İsrail’in  cinayete dayalı saldırı ve sultacı siyasetlerine destek verirken dün de BM Güvenlik Konseyi’nin Suriye başlıklı oturumunda, İran ve Rusya’yı, bölgede istikrarsızlık yapmakla suçladı.

İRNA’nın haberine göre, İran’ın BM temsilciliği tarafından yayınlanan bildiride, Suriye’de çatışma ve gerginliğin azaltılması için İran’ın samimi çabaları gerçek bir şekilde bilinirken, istikrarın sağlanmasını engelleyen başlıca devlet Amerika’dır’ ifadesine yer verdi.

Amerika’nın terör örgütü IŞİD ve diğer teröristleri bölgede palazlandırdığı bilinen  bir gerçekten Amerika’nın bu yönde yaptığı girişimler, Irak, Libya, Suriye, Lübnan ve Afganistan gibi ülkelerde istikrarsızlığa neden oldu.

Bu arada ABD’nin, Suriye’de devlet yanlısı güçleri vurmasını ise ”kendini savunma” olarak nitelendiren ABD’li yetkili Haley, BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura tarafından oluşturulacak anayasa komitesine ilişkin de hiçbir ülkenin komitenin oluşturulmasında BM’nin kararına karşı çıkmaması gerektiğini vurguladı.

Rusya’nın BM Daimi Temsilcisi Vassily Nebenzia ise sürekli Rusya’dan taleplerde bulunulduğundan şikayet ederek, ABD ve müttefiklerinin muhalifler üzerindeki ağırlığını kullanmasını ve şiddeti engellemesi gerektiğini söyledi. Nebenzia, ”Suriye’deki siyasi süreç dış baskılardan arınmış olmalı.” dedi.

Fransa’nın BM Daimi Temsilcisi François Delattre ise Suriye’de artan askeri gerginliğin ”büyük bölgesel ve uluslararası bir krize” neden olabileceği konusunda uyardı. Delattre, artan gerginlik kontrolden çıkmadan önce Suriye’de acilen insani ateşkes sağlanması çağrısında bulundu.

ABD’li yetkili Halley’in İran ve Suriye karşıtı bu açıklamaları, geçtiğimiz günlerde terör rejimi İsrail’e ait bir F-16 savaş uçağının Suriye tarafından düşürülmesinin ardından geliyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.