Kasımi: Trump’la ilgili sabırlı olmalıyız

  • 06 Şubat 2017
  • 1.108 kez görüntülendi.
Kasımi: Trump’la ilgili sabırlı olmalıyız

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi, gazetecilere yaptığı açıklamalarda, Rusya Devlet Başkanı özel Temsilcisi’nin İran’ı ziyaret etmesinin İran, Rusya ve Türkiye’nin Suriye’de planladığı barış yönünde gerçekleştiğini belirterek, “Suriye’nin geleceği bu ülkenin halkı tarafından belirlenmeli ve İran her zaman Suriye’nin toprak bütünlüğünün korunmasını destekleyecektir” dedi.

Behram Kasımi, bu konuda bugün Astana’da ismi geçen 3 ülke arasındaki toplantının gayet etkili olduğuna değinerek, başka bir ülkenin de bu müzakerelere dahil edilmediğini bildirdi.

Kasımi, İran’ın füze denemesine işaret ederek, bunun bir iç mesele olduğunun altını çizip kimsenin buna müdahale edeceğine izin vermeyeceklerini açıkladı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, ABD’nin yeni hükümetiyle ilgili, şöyle konuştu: ABD’nin yeni hükümeti, tam yerleşmesi için daha çok zamana ihtiyacı var. Biz onların tehditkar ve düşmanca ifadelerinden dolayı şaşırmıyoruz ve tüm bu edebiyata artık alıştık. Trump’la ilgili yine daha sabırlı olmamız gerekiyor. Ayrıca unutmamalıyız ki ABD mahkemelerinin kararları Trump’ın az da olsa sahip olduğu prestiji daha da düşürmeyi başarmıştır.

Kasımi, ABD’nin İran’ın bazı şahısları ve şirketlerine karşı uyguladığı yaptırımlara işaret ederek, “DEAŞ ve ona benzer terör örgütlerine destek veren ve ayrıca Siyonistleri Filistin halkına karşı savunan bazı ABD’lilerin yaptırım listesini hazırlamamıza az kaldı ve yakın bir zamanda bunu yayınlayacağız” ifadelerinde bulundu.

İngiltere’nin İran karşıtı söylemini kınayan Behram Kasımi, bu ülkenin AB’den çıkışı sonucu karşılaştığı krizin etkisi altında uğradığı zararı telafi etmesi için artık Fars Körfezi’ndeki petrol çıkarlarına yönlendiğinin altını çizdi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Yemen halkının Suudi Arabistan tarafından düşüncesiz bir savaşa zorla sürüklendiğine değinerek, Yemenlilerin bu yolda birçok kurban verdiğini bildirdi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.