Libya’daki çatışmalarda 80 IŞİD teröristi öldürüldü

  • 03 Ekim 2016
  • 996 kez görüntülendi.
Libya’daki çatışmalarda 80 IŞİD teröristi öldürüldü

Libya’nın kuzeyindeki Sirte kentinde terör örgütü DEAŞ’e düzenlenen operasyonlarda 80 terörist ile Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne (UMH) bağlı birliklerden 8 askerin hayatını kaybettiği bildirildi.

UMH’ye bağlı El-Bunyan el-Mersus Operasyonları Sözcüsü Muhammed el-Gasri, yaptığı açıklamada, “Karadaki çatışmalar sabah saatlerinden itibaren durdu ancak hava güçlerimiz zaman zaman bazı saldırılar düzenliyor.” dedi.

Sirte’deki savaşın artık son aşamasına geldiğini kaydeden Gasri, “Çatışmalar her an yeniden başlayabilir. Dünkü mücadelede El-Bunyan el-Mersus güçlerinden 8 kişi hayatını kaybetti ve 50’den fazla kişi yaralandı.” diye konuştu.

Öte yandan El-Bunyan el-Mersus Operasyonları Medya Ofisi’nin sosyal paylaşım sitesi Facebook’taki resmi sayfasında yer alan açıklamada, Sirte’de dün çıkan çatışmalarda 80 teröristin öldürüldüğü aktarıldı.

DEAŞ unsurlarının dün Sirte Limanı’ndaki El-Bunyan el-Mersus güçlerini arkadan kuşatma girişinde bulunduğuna işaret edilen açıklamada, bu nedenle Sirte’nin en uç noktasında bulunan ve örgütün konuşlandığı yer olan El-Cize el-Bahriyye Mahallesi’ndeki El-Kambu bölgesine yönelik askeri operasyonun öne alındığı ifade edildi.

El-Cize el-Bahriyye Mahallesi’nin doğusunda bulunan Sirte Limanı yakınında 55, teröristlerin güvenlik güçlerince püskürtüldüğü Kambu bölgesinde ise 25 DEAŞ militanının cesedinin bulunduğu bilgisine yer verildi.

Sirte’nin terör örgütü DEAŞ’ten temizlenmesi için geçen mayıs ayında “El-Bunyan el-Mersus” adıyla bir operasyon başlatılmıştı. Operasyon kapsamında, eylül ayında aralarında örgütün bölgedeki kalesi sayılan yerlerin de bulunduğu pek çok alan ele geçirilmiş, örgüt, El-Ciza el-Bahriyye Mahallesi’nde abluka altına alınmıştı.

Ancak bu tarihten itibaren DEAŞ’in tuzakladığı bombalar ve mayınlar nedeniyle can kayıplarının olmaması için El-Bunyan el-Mersus birliklerinin El-Cize el-Bahriyye Mahallesi’ne girmediği, operasyonların kısmen durduğu belirtilmişti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.